Connect with Us

NASA zbulon emrin e pajisjes që do të dërgojë në Mars

Teknologji

NASA zbulon emrin e pajisjes që do të dërgojë në Mars

Publikuar

-

Agjensia amerikane e hapësirës ka një emër të ri për roverin që do të dërgojë në Planetin e Kuq këtë verë. Deri më sot, projekti është njohur vetëm me emrin e tij kod, Mars 2020. Tani e tutje, ai do të quhet rover Perseverance. Emri u përzgjodh nga një konkurs shkollor që tërhoqi 28,000 hyrje.

Rover perseverance do të fillojë procesin e përpjekjes për të sjellë shkëmbinj përsëri në Tokë për studim. Ai do të bjerë nëpër një krater ekuatorial, duke kërkuar mostrat më të mira që mund të mbajë për rikthim nga një mision i mëvonshëm.

Shkencëtarët mendojnë se kjo do të jetë mënyra më e mirë për të vërtetuar nëse ka patur apo jo ndonjëherë jetë në Mars. A mund t’i përgjigjemi përfundimisht pyetjes së madhe për Marsin?

Marshi i Evropës Mars për të bërë ‘pit stop’ për riparim. Konkursi për emërimin e Nasa u kërkoi fëmijëve të paraqisnin emrin e tyre të preferuar së bashku me një ese mbështetëse me 150 fjalë.

Një ushtri vullnetarësh – arsimtarë, profesionistë dhe entuziastë të hapësirës – u punësua për të zbardhur ortekun e ideve në një listë të ngushtë më të menaxhueshme prej nëntë, në të cilën publikut iu kërkua të votonte. Drejtori i shkencës Nasa, Thomas Zurbuchen, shpalli fituesin të enjten. Emri Këmbëngulje u sugjerua nga Alexander Mather, një student 13-vjeçar nga Virxhinia.

Rover Perseverance së fundmi ka mbërritur në Qendrën Hapësirë ​​Kennedy Nasa në Florida për të filluar përgatitjet e fundit të saj për lançim. Kjo do të zhvillohet midis 17 korrikut dhe 5 gushtit. It’sshtë një udhëtim shtatë-mujor me Planetin e Kuq. Inxhinierët kanë shënjestër një reagim prekës menjëherë pas orës 20:30 GMT të enjten, 18 shkurt 2021.

Lori Glaze, drejtori i departamentit të shkencës planetare të agjencisë, tha: “Roveri i këmbënguljes do të mbledhë mostra. Është pjesa e parë e udhëtimit të raundit të parë nga Toka në Mars dhe mbrapa. Ne shpresojmë që në vitet 2030 se do të duke i sjellë ato mostra përsëri në Tokë. Kjo do të jetë jashtëzakonisht e lezetshme “.Tre misione të tjera do të nisen për në Mars këtë vit, përfshirë një rover nga Kina dhe një orbitër nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Evropa gjithashtu supozohet të dërgojë një rover të quajtur Rosalind Franklin, por aktualisht ekziston një pasiguri e rëndësishme në lidhje me atë nëse do të jetë gati me kohë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE