Connect with Us

Roli i modës në një kohë krize/ Koleksionet më të mira të Javës së modës në Paris

Fashion

Roli i modës në një kohë krize/ Koleksionet më të mira të Javës së modës në Paris

Publikuar

-

Cili është roli i modës në një kohë krize? Megjithëse këto koleksione ishin tashmë në zhvillim kur koronavirusi u bë një kërcënim global për shëndetin, projektuesit e Parisit nuk kishin asnjë mungesë mendimesh. Kenneth Ize, një i porsaardhur nga Nigeria dhe një finalist në Vmimin LVMH të vitit të kaluar, shkoi me një optimizëm dhe gëzim të pakursyer dhe një supermodel më afër në formën e Naomi Campbell.

Moda dhe Kohëzgjatja formuan më shumë sesa koleksionin e Nicolas Ghesquière për Louis Vuitton, e cila po sponsorizon ekzaminimin e muzeut për 150 vjet të modës. Në Loeëe, Jonathan Anderson ngriti forma nga e kaluara për të çelur veshjet si të papritura ashtu edhe të reja, ndërsa Julien Dossena ngjalli shembuj të egërsisë femërore ndër shekuj në daljen e tij të fuqishme Paco Rabanne. Këta janë disenjatorë që nuk kanë frikë të testojnë veten e tyre dhe të ndërmarrin rreziqe. Sidomos në një kohë krize, e ardhmja e modës varet nga talentet si e tyre.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Ideali i bukurisë po ndryshon në vitin 2020/ Kopertinat e revistave të njohura e vërtetojnë këtë

Publikuar

-

Nga

Edicioni i shkurtit i  revistës Glamour u publikua me 11 kopertina. Gratë që më parë as nuk mund të ëndërronin të futeshin në kopertinën e parë të një reviste të modës disa vjet më parë, u bënë fytyrat e reja të  Glamour. Dhe guximi i tyre, tiparet unike dhe bukuria jo-moderne tani po pushtojnë rrjetet […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

FOTOT-Evolucioni i lyerjes së flokëve dhe përdorimi i ngjyrave të ndezura

Publikuar

-

Nga

Për shekuj me radhë, boja e flokëve ka qenë thelbësore për të ndihmuar njerëzit të portretizojnë një imazh të caktuar për tu përshtatur me standardet e bukurisë së ditës ose për t’i zhdukur ato në mënyrë dramatike. Në Mesjetë në Evropë, lyerja e flokëve filloi të zhvendosej në një zakon kryesisht femëror. Ngjyrat e kuqe, […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Industria e modës i përgjigjet thirrjes për maska dhe pajisje mbrojtëse për të luftuar Covid-19

Publikuar

-

Nga

Me mbylljen e dyqaneve, dhe eventeve të ndryshme të modës pjesa më e madhe e shtëpive të modës po japin ndihmën e tyre për të luftuar coronavirusin. Tani, dizajnerët, etiketat luksoze dhe konglomeratet e modës janë të gjithë bashke për të ndihmuar në tejkalimin e mungesës së maskave dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse personale (PPE) […]

LEXO TE PLOTE