Connect with Us

12 ushqimet më të mira për lëkurë të shëndetshme

Shëndeti

12 ushqimet më të mira për lëkurë të shëndetshme

Publikuar

-

Ushqyerja është e rëndësishme për shëndetin. Një dietë jo e shëndetshme mund të dëmtojë metabolizmin tuaj, të shkaktojë shtim në peshë dhe madje të dëmtojë organet, të tilla si zemrën dhe mëlçinë.

Por ajo që hani ndikon gjithashtu në një pjesë tjetër kryesore të trupit, lëkurën tuaj. Ndërsa shkencëtarët mësojnë më shumë rreth dietës dhe trupit, është gjithnjë e më e qartë se ajo që ju hani mund të ndikojë dukshëm në shëndetin dhe plakjen e lëkurës tuaj.

Ky artikull hedh një vështrim në 12 nga ushqimet më të mira për mbajtjen e shëndetshme të lëkurës tuaj.

Peshku

Llojet yndyrore të peshkut si salmoni përmbajnë acide yndyrore omega-3 që mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe të mbajnë lëkurën tuaj të lagur. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i proteinave me cilësi të lartë, vitaminës E dhe zinkut.

Avokado

Avokadot janë të pasura me yndyrna të dobishme dhe përmbajnë vitamina E dhe C, të cilat janë të rëndësishme për lëkurën e shëndetshme. Ata gjithashtu paketojnë përbërës që mund të mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

Arra

Arrat janë një burim i mirë i yndyrnave thelbësore, zinkut, vitaminës E, selenit dhe proteinave – të gjitha këto janë lëndë ushqyese për të cilat lëkura juaj duhet të mbetet e shëndetshme.

Farat e lulediellit

Farat e lulediellit janë një burim i shkëlqyeshëm i lëndëve ushqyese, përfshirë vitaminën E, e cila është një antioksidant i rëndësishëm për lëkurën.

Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë një burim i shkëlqyeshëm i beta karotenit, i cili vepron si një diell natyral dhe mund të mbrojë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit.

Speca të kuq apo të verdhë

Specat e kuq përmbajnë mjaft beta karoten dhe vitaminë C , të dyja janë antioksidantë të rëndësishëm për lëkurën tuaj. Vitamina C është gjithashtu e nevojshme për të krijuar kolagjen, proteina strukturore që mban lëkurën tuaj të fortë.

Brokoli

Brokoli është një burim i mirë i vitaminave, mineraleve dhe karotenoideve që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës. Ai gjithashtu përmban sulforafan, i cili mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit të lëkurës dhe të mbrojë lëkurën tuaj nga djegia e diellit.

Domate

Domatet janë një burim i mirë i vitaminës C dhe të gjithë karotenoideve kryesore, veçanërisht likopenit. Këto karotenoide mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i diellit dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e rrudhave.

Soja

Soja përmban izoflavone, për të cilat është treguar se përmirësojnë rrudhat, kolagjenin, elasticitetin e lëkurës dhe thatësinë e lëkurës, si dhe mbrojnë lëkurën tuaj nga dëmtimi i ultravioletëve.

Çokollatë e errët

Kakaoja përmban antioksidantë që mund të mbrojnë lëkurën tuaj kundër djegies nga dielli. Këto antioksidantë gjithashtu mund të përmirësojnë rrudhat, trashësinë e lëkurës, hidratimin, rrjedhjen e gjakut dhe strukturën e lëkurës.

Çaji jeshil

Katekinat që gjenden në çajin jeshil janë antioksidantë të fuqishëm që mund të mbrojnë lëkurën tuaj kundër dëmtimit të diellit dhe të zvogëlojnë skuqjen, si dhe të përmirësojnë hidratimin, trashësinë dhe elasticitetin e tij.

Rrushi

Resveratrol, antioksidanti i famshëm që gjendet në rrushin e kuq, mund të ngadalësojë procesin e plakjes së lëkurës tuaj duke dëmtuar radikalet e lira të dëmshme që dëmtojnë lëkurën tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: