Connect with Us

Gjumi i parregullt rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare/ Zbuloni se çfarë thonë studiuesit

Shëndeti

Gjumi i parregullt rrit rrezikun e problemeve kardiovaskulare/ Zbuloni se çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

Sipas një studimi të ri, nuk është vetëm mungesa e gjumit të mjaftueshëm që prek shëndetin e një personi. Sipas provave të fundit, modeli i parregullt i gjumit mund të kontribuojë në rrezikun e problemeve kardiovaskulare.

Shkencëtarët tashmë e dinë që gjumi ka një rëndësi të madhe për shëndetin. Hulumtimet kanë treguar se pa gjumë të mjaftueshëm , pothuajse çdo aspekt i shëndetit ndikohet, nga funksionimi konjitiv deri tek imuniteti. Por edhe njerëzit që flenë për shumë orë mund të përballen me rreziqe të mëdha për shëndetin e tyre nëse gjumi i tyre është i parregullt, dmth nëse orët në të cilat flenë ndryshojnë ndryshojnë nga nata në natë, ose nëse koha e gjumit dhe zgjimi i tyre ndryshojnë shumë.

Një studim i ri nga studiuesit nga Brigham dhe Ëomen Hospital në Boston, MA, ka zbuluar se njerëzit që kanë modele shumë të çrregullta të gjumit ka më shumë të ngjarë të përjetojnë ngjarje kardiovaskulare sesa ata me gjumë më të rregullt. Autorët e studimit raportojnë gjetjet e tyre në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë dhe theksojnë rëndësinë e gjumit.

“Kur flasim për ndërhyrje për të parandaluar sulmet në zemër dhe goditjen në zemër, ne përqëndrohemi në dietë dhe stërvitje,” vëren autori kryesor Tianyi Huang. Ai vazhdon, “Edhe kur flasim për gjumë, ne priremi të përqëndrohemi në kohëzgjatje, sa orë fle një person çdo natë, por jo te parregullsia e gjumit dhe ndikimi i të shkuarit në shtrat në periudha të ndryshme, ose të fjeturit në sasi të ndryshme nga nata në natë. ”

Ekipi i hulumtimit vuri re që pjesëmarrësit që shfaqnin modelet më të parregullta të gjumit ishin ata me 2 orë ose më shumë ndryshim në kohëzgjatjen e gjumit çdo natë, kishin një rritje më shumë se dyfish në rrezikun e problemeve kardiovaskulare, në krahasim me ata me 1 orë ose më pak ndryshim në kohëzgjatjen e gjumit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE