Connect with Us

Cilat janë simptomat e mungesës së magnezit dhe si ta trajtoni atë

Shëndeti

Cilat janë simptomat e mungesës së magnezit dhe si ta trajtoni atë

Publikuar

-

Disa nga shkaqet e mungesës së magnezit përfshijnë konsumimin afatgjatë të alkoolit, sëmundjet gastrointestinale, pleqërinë dhe diabetin tip 2.

Shenjat e hershme të mungesës së magnezit janë humbja e oreksit, nauze, të vjella, lodhje dhe dobësi. Ju mund të trajtoni mungesën e magnezit duke konsumuar ushqime – si zarzavate me gjethe, arra dhe fasule – që përmbajnë sasi të mëdha të magnezit.

Ky artikull u rishikua në mënyrë mjekësore nga Samantha Cassetty , MS, RD, ekspert i ushqyerjes dhe Ëellness me një praktikë private me bazë në Neë York City.

Magnezi është një mineral që është thelbësor për trupin tuaj për të funksionuar. Foundshtë gjetur në të gjithë trupin në kocka, inde të buta dhe qeliza, dhe luan një pjesë në mbi 300 sisteme enzimë përgjegjëse për gjithçka, nga kontrolli i presionit të gjakut, deri te sintetizimi i ADN-së, deri te gjenerimi i energjisë për funksionimin e trupit tuaj.

Meqenëse minerali është përgjegjës për kaq shumë funksione trupore, një mungesë e magnezit ka potencialin të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Mungesa e magnezit nuk është e zakonshme, por ndodh. Estimatedshtë vlerësuar se 2.5% deri 15% të popullatës së përgjithshme kanë hipomagnezemi, si nivele të ulëta të magnezit në gjak. Ka disa shkaqe të mundshme të mungesës së magnezit:

Konsumi i tepruar i alkoolit për një kohë të gjatë: Pirja e duhanit mund të shkaktojë trupin tuaj të nxjerrë më shumë magnez se normal.

Sëmundjet gastrointestinale: Disa sëmundje gastrointestinale si sëmundja celiac ose sëmundja e zorrës së irritueshme (IBD) rezultojnë në diarre kronike dhe pengojnë aftësinë e trupit për të thithur lëndë ushqyese.

Mosha e vjetër: Sipas një studimi të vitit 2008 të botuar në Magnesium Research , plakja në vetvete është një faktor rreziku për mungesën e magnezit. Në fakt, njerëzit më të rrezikuar nga magnezi janë të moshuarit dhe njerëzit që janë me sëmundje kritike. Ndërsa plakemi, trupi ka një kohë më të vështirë që thith magnez dhe lëndë ushqyese të tjera, për shkak të ndryshimeve në acidin e stomakut. Të rriturit e moshuar gjithashtu kanë më shumë të ngjarë të marrin ilaçe që mund të ndërhyjnë në thithjen e magnezit.

Diabeti i tipit 2: Diabeti, veçanërisht tipi 2, është një faktor rreziku. Njerëzit me tip 2 kanë rezistencë ndaj insulinës, gjë që i bën ata më të predispozuar të kalojnë sasi të tepërt të magnezit përmes urinës së tyre .

Shenjat e hershme:

-Humbja e oreksit

-Të përziera

-Të vjella

-Lodhje

-Dobësi

Trajtimi i një mangësie të magnezit është relativisht i lehtë pasi shumë ushqime janë të pasura me magnez. Instituti Kombëtar i Shëndetit rekomandon që burrat të marrin nga 400 deri në 420 miligram magnez në ditë dhe gratë të marrin 310 deri në 320 miligram.

Ushqimet që janë të pasura me magnez përfshijnë:

-Perime jeshile pa gjethe (të tilla si spinaq ose kale)

-Arra (bajame, shqeme, kikirikë)

-Fasule dhe bishtajore (fasulet e zeza, fasulet, veshka, edamami, kikirikët)

-Frutat (avokadot, bananet, mollët)

-Drithëra të fortifikuara (domethënë janë shtuar vitamina dhe minerale)./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: