Connect with Us

Dita ndërkombëtare e gruas/ Çfarë duhet të dini rreth kësaj date të rëndësishme

Kuriozitete

Dita ndërkombëtare e gruas/ Çfarë duhet të dini rreth kësaj date të rëndësishme

Publikuar

-

Dita Ndërkombëtare e Grave është një ditë globale që feston arritjet sociale, ekonomike, kulturore dhe politike të grave. Ajo synon të avancojë barazinë gjinore.

Dita e parë zyrtare Ndërkombëtare e Grave u mbajt në 1911. Ajo u festua në 19 Mars në Zvicër, Austri, Gjermani dhe Danimarkë, dhe ishte rezultati i drejtpërdrejtë i Konferencës Ndërkombëtare të Grave që Punojnë në 1910. Në konferencën, e cila u mbajt në Kopenhagë, një grua gjermane e quajtur Clara Zetkin propozoi idenë. Propozimi i Zetkin u miratua unanimisht nga më shumë se 100 gra pjesëmarrëse.

Megjithëse është e pamundur të njihni të gjitha festimet e tilla joformale gjatë historisë, Shtetet e Bashkuara patën mishërimin e vet jo shumë kohë para vitit 1911: Në vitin 1909, Partia Socialiste e Amerikës themeloi dhe festoi Ditën e Parë Kombëtare të Grave më 28 shkurt.

Në vitin 1913, Dita Ndërkombëtare e Gruas u ndryshua zyrtarisht në 8 Mars. 8 Mars 1917 në kalendarin Gregorian ishte një datë e rëndësishme për gratë ruse. Një grevë e grave për “bukë dhe paqe” filloi pas vdekjes së ushtarëve rusë në Luftën e Parë Botërore. Kur greva përfundoi katër ditë më vonë, gratë ruse kishin fituar të drejtën e votës në qeverinë e përkohshme të vendit.

Dita Ndërkombëtare e Grave festohet në vende në të gjithë botën, përfshirë por jo të kufizuar në Mbretërinë e Bashkuar, Rusi, Kinë, Japoni, Brazil dhe Emiratet e Bashkuara Arabe. Shumë vende kanë traditat e tyre të lidhura. Për shembull, në Itali, grave u jepen tufa me lule të verdha të mimozës. Në 1975, Kombet e Bashkuara filluan zyrtarisht festimin e Ditës Ndërkombëtare të Grave./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: