Connect with Us

Cënoi privatësinë e 300 mijë personave/ Australia çon në gjyq Facebook

Teknologji

Cënoi privatësinë e 300 mijë personave/ Australia çon në gjyq Facebook

Publikuar

-

Rregullatori i privatësisë së Australisë po e çon Facebook-un në gjyq për skandalin e Cambridge Analytica. Zyra e Komisionerit të Informacionit Australian tha që Facebook kishte shkelur seriozisht privatësinë e më shumë se 300,000 Australianëve.

Gjigandi i mediave sociale la të dhëna personale “të ekspozuara për t’u shitur dhe përdorur për … profilizim politik”. Skandali përfshinte të dhënat në Facebook të 87 milion njerëzve që u përdorën për reklama gjatë zgjedhjeve. “Facebook dështoi të ndërmarrë hapa të arsyeshëm për të mbrojtur informacionin personal të atyre personave nga zbulimi i paautorizuar”, tha zyra e komisionerit Australian.

Gjykata federale Australiane mund të vendosë një gjobë prej 1.7 milion dollarë (860,000 £) për çdo ndërhyrje serioze ose të përsëritur në intimitetin, shtoi ai. Një zëdhënës i Facebook tha që ndërmarrja ishte “angazhuar në mënyrë aktive” me komisionerin që kur hapi hetimin në vitin 2018.

Ata thanë që Facebook kishte “bërë ndryshime të mëdha … për t’i ndihmuar njerëzit të mbrojnë dhe menaxhojnë të dhënat e tyre”.”Ne nuk jemi në gjendje të komentojmë më tej pasi kjo tani është përpara Gjykatës Federale,” tha zëdhënësi. Si ndodhi skandali i Cambridge Analytica?

Studiuesi Dr Aleksandr Kogan dhe ndërmarrja e tij GSR përdorën një kuiz personaliteti të quajtur “Kjo është jeta juaj dixhitale” për të korrur informacionin personal të njerëzve që e përdorën atë. Por për shkak të mënyrës së funksionimit të rregullave të Facebook-ut në atë kohë, ai gjithashtu mund të hynte në informacionin e miqve të një përdoruesi, edhe nëse ata njerëz kurrë nuk do ta kishin autorizuar aplikacionin.

Disa nga këto informacione iu dhanë Cambridge Analytica, e cila i përdori në reklamat politike të Sh.B.A. Facebook u gjobit me 500,000 nga Zyra e Komisionerit të Informacionit në Mbretërinë e Bashkuar (ICO) në tetor 2018 për atë që e quajti një “shkelje serioze” të ligjit. Ishte gjobë maksimale e disponueshme sipas ligjit përpara se të hynte në fuqi një ligj i ri i privatësisë (GDPR). Në Shtetet e Bashkuara, rregullatorët vendosën një gjobë rekord prej 5 miliardë dollarë (4 miliard £) për të njëjtën çështje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE