Connect with Us

Studimet: 30 minuta në ditë ecje, largojnë rrezikun e vdekjes

Shëndeti

Studimet: 30 minuta në ditë ecje, largojnë rrezikun e vdekjes

Publikuar

-

Kemi lexuar e dëgjuar shpesh që dietat dhe ushtrimet janë çelësi për një jetë të shëndetshme dhe të gjatë. Por Study Finds raporton se të ecurit çdo ditë nga 30 minuta shmang rrezikun për vdekje nga çdo lloj shkaku.

Sipas një studimi njerëzit e moshës 60 vjeç e më lart janë më pak të rrezikuar nëse ecin pothuajse 150 minuta në javë. Ndërsa gratë e moshës 60-75 vjeç kanë më pak gjasa vdekshmërie nga një sulm në zemër nëse bëjnë 2.100-4.500 hapa në ditë.

“Aktivitetet fizike si ecja e shpejtë mund të ndihmojnë në menaxhimin e presionit të lartë të gjakut dhe kolesterolit të lartë, përmirësimin e kontrollit të glukozës midis shumë përfitimeve.”

Studimi i parë arriti në përfundimin se njerëzit që kishin bërë ecje 30 minuta në ditë kishin ulur rrezikun e vdekshmërisë me një përqindje shumë të lartë, ndërsa personat që nuk kryenin aktivitet fizik ishin të rrezikuar.

“Përkundër bindjeve popullore, njerëzit duhet të synojnë 10,000 hapa në ditë për të marrë përfitime kardiovaskulare nga ecja,” profesori i San Diego Andrea Z. LaCroix, Ph.D., sipas këtij raporti. “Studimi ynë tregoi se marrja bërja e më pak se 4500 hapa në ditë është e lidhur fort me rrezikun e zvogëluar të vdekjes nga sëmundjet kardiovaskulare te gratë e moshuara./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: