Connect with Us

6 gabimet më të shpeshta me higjenën/ Është momenti që duhet t’i shmangni

Showbizz

6 gabimet më të shpeshta me higjenën/ Është momenti që duhet t’i shmangni

Publikuar

-

Në mënyrë që të jemi të shëndetshëm, ne jo vetëm që duhet të ndjekim rregullat e higjenës, por duhet ta bëjmë atë në një mënyrë absolutisht strikte. Përndryshe, efektet nuk do të jenë të njëjta. Për shumë njerëz, mund të befasojë që ata kanë bërë gjëra të gabuara për tërë jetën e tyre, madje edhe ato më të zakonshmet.

Të bërit dush më shumë se një herë në ditë

Mund të tingëllojë e çuditshme, por larja shumë shpesh është po aq e keqe sa të mos lash fare. Sipas një ekipi të ekspertëve të sëmundjes infektive nga Universiteti Columbia , marrja e shumë dusheve e bën lëkurën tuaj të thatë dhe të plasaritur, gjë që çon në faktin se mikrobet mund të depërtojnë lehtësisht në trupin tuaj përmes këtyre plagëve. Ekspertët rekomandojnë të lani jo më shumë se një herë në ditë. Nëse doni të dini më shumë, ka disa informacione të mira se sa shpesh duhet të bëni dush këtu .

Mos larja e duarve para se të shkojmë në tualet

Mund të gjeni baktere jo vetëm në tualet, por në të gjithë shtëpinë. Kjo do të thotë që nëse nuk keni larë duart për një kohë të gjatë, bakteret ndoshta janë të pranishme edhe mbi to. Kur vizitoni banjën e banjës, ju prekni pjesët private për të cilat mikrobet janë veçanërisht të rrezikshme. Kështu, larja e duarve para se të shkoni në tualet është edhe më e rëndësishme se pas.

Shtypja e shkarkuesit me mollëzat e gishtave

Tualeti është ndoshta vendi më i ndyrë në apartament. Vëzhgimet tregojnë se edhe 90 minuta pas një skuqjeje, dhjetëra pikëza me baktere janë ende në sipërfaqe. Prandaj, përpiquni të skuqeni tualetin jo me majë të gishtave, por gishtin e këmbës ose pjesën e pasme të gishtit. Kjo mund të ndihmojë shumë, në rast se harroni dhe prekni diçka përpara se të lani duart – nuk do të përhapni bakteret rreth e rrotull.

Fjetja për një kohë të gjatë në një jastëk

Jastëkët pendë dhe poshtë janë një parajsë për marimangat pluhur ose myk. Me kalimin e kohës ata mund të kalojnë në fytyrën e një personi dhe të provokojnë çështje si demodikoza. Ky është një tjetër shkak i zakonshëm i problemeve të lëkurës. Një studim thotë se marimangat e pluhurit mund të shkaktojnë alergji, të cilat shkaktojnë bllokim të hundës, ënjtje dhe acarim të pasazheve të sipërme të frymëmarrjes. Gjithashtu rekomandon që të lani jastëkun tuaj çdo javë me ujë që është të paktën 130 ° F.

Fjetja në të njëjtin shtrat me kafshët

Rezulton se edhe gjatë natës, duhet të ndjekim rregullat e higjenës. Ky nuk rekomandon lejimin e maceve dhe qenve të flenë në të njëjtin shtrat me ju. Edhe ato më të mirët mbajnë shumë baktere në leshin e tyre. Shtë e vështirë të besosh, por disa prej tyre madje mund të shkaktojnë plagën bubonike. Jo, nuk po flasim për mesjetën, por për kohërat moderne! Statistikat thonë se midis 1977 dhe 1998 ka pasur 23 raste të infeksionit nga kjo sëmundje vdekjeprurëse e bartur nga macet shtëpiake.

Larja e fytyrës me sapun

Disa njerëz gabimisht mendojnë se nëse e lyejnë fytyrën me sapun dy herë në ditë, do të jetë shumë e pastër dhe do të shmangin çarjet. Në realitet, sapun bllokon poret dhe provokon breakout. Dermatologët theksojnë se sapuni nuk ishte menduar fillimisht për fytyrën. Kur e përdorni atë, ju shkatërroni pengesën mbrojtëse dhe prishni nivelin e pH të lëkurës tuaj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: