Connect with Us

Coronavirus/ Shkencëtarët përdorin kodin gjenetik për të ndjekur përhapjen

Shëndeti

Coronavirus/ Shkencëtarët përdorin kodin gjenetik për të ndjekur përhapjen

Publikuar

-

Shkencëtarët po analizojnë kodin unik gjenetik të mostrave individuale nga pacientët e infektuar për të gjetur se si po përhapet koronavirusi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Sampledo mostër e materialit të tij gjenetik, ARN, zbulon një hap tjetër në zinxhirin e infeksioneve – kush infektoi kë. Shkencëtarët e Universitetit të Liverpool gjithashtu mund të identifikojnë viruse dhe baktere të tjera në fytin e pacientëve.

Dhe kjo mund të ndihmojë në shpjegimin se përse disa pacientë pa kushte të njohura shëndetësore të njohura sëmuren rëndë. “Qëllimi është të zbulojmë se kush është duke u sëmurë, çfarë lloj sëmundjeje kanë dhe pse. A është virusi që po e shkakton atë, a po reagon sistemi i tyre imunitar i tepruar apo a kanë ata ndonjë lloj super-infeksioni?” tha për BBC krye-hetuesi Prof Calum Semple. Një qasje e ngjashme u përdor për të gjurmuar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore në 2015.

Prof Tom Solomon, drejtor i Institutit të Infeksionit dhe Shëndetit Global, në Universitetin e Liverpoolit, tha për BBC Neës: “Ne kemi disa pacientë ku nuk kemi ide se si ishin infektuar, por duke parë materialin e tyre gjenetik dhe duke e krahasuar atë me të tjerët, ne mund të mbushim lidhjen që mungon, si një histori detektive, dhe kjo mund të ndihmojë në kontrollin e shpërthimit në një afat të gjatë. ”

I koordinuar në Universitetin e Liverpool-it, Protokolli i Karakteristikave Klinike përfshin shkencëtarë në disa universitete të tjera, përfshirë Edinburgh, Oxford, Bristol dhe Glasgoë. Gjetjet e hershme tregojnë se ato mund të rendisin ARN-në e koronavirusit dhe pjesën tjetër të mikrobiomës së frymëmarrjes në tetë orë.

Drejtuesi i ekipit Prof Julian Hiscox, i cili ka studiuar një tjetër koronavirus, sindromën e frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (Mers), për dy vitet e fundit, me shkencëtarë në Arabinë Saudite, i tha BBC Neës: “Ne gjetëm me raste të rënda në Mers, njerëzit kanë tendencë të vdesin sepse ato kanë edhe bashkë-infeksione të tjera, siç është klebsiella, të cilat mund të shkaktojnë pneumoni.

“Tani ne mund të identifikojmë të gjithë mikrobin themelor, viruset dhe bakteret në kampionët e pacientit, kështu që ne mund t’iu kthehemi klinikëve që ata mund të kenë një infeksion bakterial i cili mund të mjekohet me antibiotikë.”

Ekipi i Prof Hiscox është duke përdorur MinION, një sekuencer i mbajtur me dorë i zhvilluar nga Oxford Nanopore Technologies. Mers, e cila u shfaq në vitin 2012, ka shkaktuar më shumë se 800 vdekje. Ka një shkallë vdekshmërie një në tre, shumë më e lartë se Covid-19, por është shumë më pak ngjitëse./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: