Connect with Us

Coronavirus/ Shkencëtarët përdorin kodin gjenetik për të ndjekur përhapjen

Shëndeti

Coronavirus/ Shkencëtarët përdorin kodin gjenetik për të ndjekur përhapjen

Publikuar

-

Shkencëtarët po analizojnë kodin unik gjenetik të mostrave individuale nga pacientët e infektuar për të gjetur se si po përhapet koronavirusi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar. Sampledo mostër e materialit të tij gjenetik, ARN, zbulon një hap tjetër në zinxhirin e infeksioneve – kush infektoi kë. Shkencëtarët e Universitetit të Liverpool gjithashtu mund të identifikojnë viruse dhe baktere të tjera në fytin e pacientëve.

Dhe kjo mund të ndihmojë në shpjegimin se përse disa pacientë pa kushte të njohura shëndetësore të njohura sëmuren rëndë. “Qëllimi është të zbulojmë se kush është duke u sëmurë, çfarë lloj sëmundjeje kanë dhe pse. A është virusi që po e shkakton atë, a po reagon sistemi i tyre imunitar i tepruar apo a kanë ata ndonjë lloj super-infeksioni?” tha për BBC krye-hetuesi Prof Calum Semple. Një qasje e ngjashme u përdor për të gjurmuar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore në 2015.

Prof Tom Solomon, drejtor i Institutit të Infeksionit dhe Shëndetit Global, në Universitetin e Liverpoolit, tha për BBC Neës: “Ne kemi disa pacientë ku nuk kemi ide se si ishin infektuar, por duke parë materialin e tyre gjenetik dhe duke e krahasuar atë me të tjerët, ne mund të mbushim lidhjen që mungon, si një histori detektive, dhe kjo mund të ndihmojë në kontrollin e shpërthimit në një afat të gjatë. ”

I koordinuar në Universitetin e Liverpool-it, Protokolli i Karakteristikave Klinike përfshin shkencëtarë në disa universitete të tjera, përfshirë Edinburgh, Oxford, Bristol dhe Glasgoë. Gjetjet e hershme tregojnë se ato mund të rendisin ARN-në e koronavirusit dhe pjesën tjetër të mikrobiomës së frymëmarrjes në tetë orë.

Drejtuesi i ekipit Prof Julian Hiscox, i cili ka studiuar një tjetër koronavirus, sindromën e frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (Mers), për dy vitet e fundit, me shkencëtarë në Arabinë Saudite, i tha BBC Neës: “Ne gjetëm me raste të rënda në Mers, njerëzit kanë tendencë të vdesin sepse ato kanë edhe bashkë-infeksione të tjera, siç është klebsiella, të cilat mund të shkaktojnë pneumoni.

“Tani ne mund të identifikojmë të gjithë mikrobin themelor, viruset dhe bakteret në kampionët e pacientit, kështu që ne mund t’iu kthehemi klinikëve që ata mund të kenë një infeksion bakterial i cili mund të mjekohet me antibiotikë.”

Ekipi i Prof Hiscox është duke përdorur MinION, një sekuencer i mbajtur me dorë i zhvilluar nga Oxford Nanopore Technologies. Mers, e cila u shfaq në vitin 2012, ka shkaktuar më shumë se 800 vdekje. Ka një shkallë vdekshmërie një në tre, shumë më e lartë se Covid-19, por është shumë më pak ngjitëse./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Jeni të stresuar dhe hani pa kontrroll në këtë periudhë izolimi/ Zbuloni si duhet të kujdeseni për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Me pandeminë globale dhe  koronavirusin që na sfidon çdo ditë, në mënyra të ndryshme, duket se është bërë një problem me mundësi të barabarta, duke prekur edhe ata që zakonisht nuk hanë në përgjigje të ankthit ose emocioneve të tjera. Si ta menaxhoni ngrënien nga stresi? Pavarësisht nëse është hera juaj e parë që luftoni […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Burrat me mosfunksionim erektil mund të përballen me një rrezik më të lartë të vdekjes së hershme

Publikuar

-

Nga

Mosfunksionimi erektil nuk është vetëm çështje në dhomën e gjumit. Mund të jetë gjithashtu një tregues i rrezikut të një njeriu për sëmundje të zemrës dhe vdekje të hershme. Dhe kjo vlen, thotë një studim i ri, pavarësisht niveleve të testosteronit të një njeriu. Mosfunksionimi erektil përcaktohet si pamundësia për të marrë ose mbajtur një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studiuesit: Ndotja e ajrit dhe sëmundjet e zemrës mund të shkaktojnë Demencën

Publikuar

-

Nga

Sipas një studimi të ri nga Jama Neurology, njerëzit që kanë sëmundje të zemrës dhe që jetojnë në ajër të ndotur sikur edhe në një sasi të vogël, rrezikojnë të preken nga dementia. “Interesante, ne kemi qenë në gjendje të krijojmë efekte të dëmshme në shëndetin e njeriut në nivele nën standardet aktuale të ndotjes […]

LEXO TE PLOTE