Connect with Us

Pas maskave dhe dezinfektantëve/ Paniku më i fundit i krijuar nga Koronavirus

Kuriozitete

Pas maskave dhe dezinfektantëve/ Paniku më i fundit i krijuar nga Koronavirus

Publikuar

-

Në fillim ishte mungesa e maskave ajo që krijoi panik. Më pas sanitizuesit e duarve . Tani, paniku më i fundit i koronavirusit po rrëmben … letrat higjienike?

Shitësit me pakicë në SHBA dhe Kanada kanë filluar të kufizojnë numrin e paketave të letrës higjienike që klientët mund të blejnë në një udhëtim. Disa supermarkete në MB i kanë shitur të gjitha. Dyqanet ushqimore në Australi kanë punësuar roje sigurie për të patrulluar klientët.

Një gazetë australiane shkoi aq larg sa realizoi një artikull prej tetë faqesh për letrat e tualetit.

Pse? Letra e tualetit nuk ofron mbrojtje të veçantë kundër virusit. Nuk konsiderohet si element kryesor i emergjencave të afërta, siç janë qumështi dhe buka.

Atëherë, pse njerëzit blejnë rrotulla më shpejt sesa mund të rikrijohen?

1- Njerëzit drejtohen në ekstreme kur dëgjojnë mesazhe kontradiktore

Steven Taylor është një psikolog klinik dhe autor i “The Psychology of Pandemics”, i cili merr një vështrim historik se si njerëzit sillen dhe reagojnë ndaj pandemive. Dhe krahasuar me pandemitë e kaluara, reagimi global ndaj koronavirusit ka qenë një nga paniku i përhapur.

“Nga njëra anë, përgjigja është e kuptueshme, por nga ana tjetër është e tepërt,” tha Taylor, një profesor dhe psikolog klinik në Universitetin e British Columbia, për CNN. “Ne mund të përgatitemi pa panik.”

Koronavirusi i frikëson njerëzit sepse është i ri, dhe ka shumë për të që ende nuk dihet. Kur njerëzit dëgjojnë mesazhe kontradiktore për rrezikun që paraqet dhe sa seriozisht duhet të përgatiten për të, ata priren të përdorin ekstremin, tha Taylor.

“Kur njerëzve u thuhet diçka e rrezikshme po vjen, por gjithçka që duhet të bëni është të lani duart, veprimi nuk duket proporcional me kërcënimin,” tha ai. “Rreziku special ka nevojë për masa paraprake të posaçme.”

2-Disa po reagojnë për mungesën e një drejtimi të qartë nga zyrtarët

Disa vende kanë vendosur tashmë karantina masive . Njerëzit që blejnë letër higjienike dhe pajisje të tjera shtëpiake mund të jenë duke u përgatitur për të njëjtën gjë në qytetin e tyre, tha Baruch Fischhoff, psikolog dhe profesor në Departamentin e Inxhinierisë dhe Politikës Publike dhe Institutin për Politikë dhe Strategji në Universitetin Carnegie Mellon.

“Në qoftë se njerëzit nuk e kanë parë … premtimet zyrtare që të gjithë do të kujdesen, ata lihen të mendojnë me mundësinë e nevojës për letër shtesë për tualet, më shpejt sesa më vonë,” tha ai për CNN. “Fakti që nuk ka premtime zyrtare mund t’i rrisë ato mundësi”.

3- Paniku i blerësve

Imazhet e rafteve të zbrazëta dhe karrocat e blerjeve të grumbulluara mjaft me furnizime kanë përmbytur raporte lajmesh dhe burime sociale. Njerëzit shohin imazhe panikut të blerësve, supozojnë se ka një arsye për të panikuar dhe për të blerë pajisje, gjithashtu, tha Taylor.

“Njerëzit, duke qenë krijesa sociale, i kërkojmë njëri-tjetrit për sugjerime për atë që është e sigurt dhe çfarë është e rrezikshme,” tha ai. “Dhe kur të shihni dikë në dyqan duke bërë furnizime të mëdha atëherë paniku se kjo situatë do t’iu përfshijë edhe ju është më i madh, kjo mund të shkaktojë një efekt të frikës.”

Të gjitha ato foto të rafteve të zbrazëta mund t’i shtyjnë njerëzit të besojnë se duhet të nxitojnë dhe të rrëmbejnë letra higjienike kur mund t’i blejnë edhe më pas. Dhe ajo që filloi si mungesë e perceptuar bëhet mungesa aktuale, tha Taylor.

Mediat sociale janë një lojtar i madh në koronavirusin e romanit të frikës, tha Taylor. Keqformimet përhapen me lehtësi, dhe platformat e hapura amplifikojnë zërat e panikut.

4-Është e natyrshme që dëshironi të jeni super të përgatitur

Mund të ketë një praktikë në grumbullimin, thotë Frank Farley, një profesor në Universitetin Temple dhe ish-president i Shoqatës Psikologjike Amerikane.

Me CDC dhe agjencitë e tjera ndërkombëtare të shëndetësisë duke këshilluar tani që disa popullata duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe të shmangin kontaktin me njerëz ose turma të tjera, është e natyrshme të dëshironi të përgatiteni, tha ai.

“Koronavirusi po krijon një lloj psikologjie mbijetese, ku ne duhet të qëndrojmë sa më shumë që të jetë e mundur në shtëpi dhe kështu duhet të” rezervojmë “për gjërat thelbësore, dhe kjo sigurisht përfshin letër higjienike,” tha ai për CNN. “Në fund të fundit, nëse ne vrapojmë pas  letrave higjienike,kur të mos ketë më, me çfarë do ta zëvendësojmë?”

5-Kjo iu jep një lloj sigurie

Njerëzit që janë duke u furnizuar me furnizime po mendojnë për veten e tyre dhe familjen e tyre dhe çfarë duhet të bëjnë për të përgatitur, tha Taylor – jo punonjës të kujdesit shëndetësor, njerëz të sëmurë apo edhe njerëz të rregullt që mund të mbarojnë nga letra higjienike diku së shpejti.

“E gjitha është për shkak të kësaj valë ankthi parashikues,” tha Taylor. “Njerëzit bëhen në ankth para infeksionit aktual. Ata nuk kanë menduar për një pamje më të madhe, si cilat janë pasojat e grumbullimit të letrës higjienike.”

Por njerëzit veprojnë vetëm atë rrugëdalje nga frika. Fischhoff tha që përgatitja, qoftë edhe me blerjen e letrës higjienike, i kthen një sens kontrolli në atë që duket si një situatë e pafuqishme.

“Në varësi të mënyrës sesi njerëzit vlerësojnë shanset për të pasur nevojë për letër higjienike, sherri mund të jetë me vlerë,” tha ai. “Nëse do t’u jepte atyre ndjenjën se ata kishin bërë gjithçka që mundnin, mund t’i lirojë ata të mendojnë për gjëra të tjera përveç koronavirusit.”/ Marrë nga CNN./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: