Connect with Us

Simptomat e Coronavirus/ Pas sa ditësh shfaqen shenjat e para

Shëndeti

Simptomat e Coronavirus/ Pas sa ditësh shfaqen shenjat e para

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë konfirmuar se do të duhen pesë ditë që të shfaqen simptomat e para të Coronavirus.

Covid-19 i cili shkakton temperaturë të lartë, kollë dhe probleme me frymëmarrjen është shpërndarë në të gjithë botën dhe ka prekur rreth 114.000 mijë persona.  Ekipi amerikan analizoi raste të njohura nga Kina dhe vendet e tjera për të kuptuar më shumë rreth sëmundjes.

Shumica e njerëzve i shfaqin këto simptoma pas pesë ditësh. Por ekziston edhe rasti që mund të kenë kaluar 12 ditë dhe nuk keni simptoma por mund të jenë bartës të infeskionit.

Studiuesit këshillojnë njerëzit që mund të jenë infektivë – pavarësisht nëse kanë simptoma ose jo – të izolohen për 14 ditë për të mos përhapur atë te të tjerët.

Nëse ata ndjekin atë udhëzim – i cili tashmë është miratuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A. – vlerësohet se për çdo 100 individë të karantinuar për dy javë, njëri prej tyre mund të zhvillojë simptoma pasi të lëshohet, raporton Annals of Medicine Medicine .

Prof Jonathan Ball, një ekspert në virologjinë molekulare në Universitetin e Nottingham, tha se studimi konfirmoi se për shumicën dërrmuese të rasteve, periudha e inkubacionit dhe  karantina për koronavirusin e ri, do të zgjasë deri në 14 ditë.

Njerëzit mendohet se janë më ngjitës kur kanë simptoma të dukshme, si kolla dhe ethet.

Disa përhapje mund të jenë të mundshme përpara se njerëzit të tregojnë simptoma, por kjo nuk mendohet se është mënyra kryesore që përhapet virusi.

-Shmangni kontaktin e ngushtë me njerëzit.

-Shmangni prekjen e syve, hundës dhe gojës me duar të palara.

-Përdorni indet për të kapur kollën dhe teshtitjet, pastaj vendosini në kosh dhe lani duart.

-Lani duart shpesh me sapun dhe ujë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: