Connect with Us

Alergji, grip apo Coronavirus?/ Si të bëni diferencën

Shëndeti

Alergji, grip apo Coronavirus?/ Si të bëni diferencën

Publikuar

-

Coronavirusi ka infektuar më shumë se 100,000 njerëz në të gjithë botën. Është e natyrshme që njerëzit mund të shqetësohen pak sa herë që ndiejnë një gudulim në fyt ose fillimet e një kollë të keqe.

Ndërsa Coronavirusi është sigurisht diçka që duhet të merret seriozisht, shanset e çdo personi individual për ta marrë atë janë ende të ulta. Por nëse jeni duke pyetur veten nëse ajo hundë me sekrecione mund të përfundojë si një skenar i rastit më të keq, CNN bisedoi me Dr. Greg Poloni , një profesor i mjekësisë dhe sëmundjeve infektive në Klinikën Mayo dhe drejtori i Grupit të Kërkimeve të Vaksinave të Klinikës Mayo, për ndryshimet midis alergjisë tipike, simptomave të ftohjes dhe gripit, dhe atyre që lidhen me koronavirusin.

Kruarje të syve? Sekrecione hundësh? Me siguri keni alergji ose një nga llojet e të ftohurit.

“ Çështja me alergjitë sezonale është se ato prekin hundën dhe sytë. Mund të keni sekrecione hundësh dhe shumica e simptomave lokalizohen në pjesën e kokës përveç nëse ju përjetoni një skuqje”.

Simptomat e koronavirusit dhe gripit kanë tendencë të jenë më sistemike.

“Gripi dhe Coronavirusi i ri, këto ndikojnë në sistemet e tjera dhe në traktin e poshtëm të frymëmarrjes, thotë Poloni.” Ju me siguri nuk do të keni një hundë të ndezur, por ajo që mund të keni është një dhimbje e fytit, kollë, ethe apo gulçim. fryma. Pra, është një diagnozë klinike krejtësisht e ndryshme.

Kushtojini vëmendje temperaturës suaj: Poloni thotë se nuk ka shumë mundësi që alergjitë të sjellin ethe. Zakonisht nuk shkaktojnë gulçim, përveç nëse keni një gjendje ekzistuese si astma.

Simptomat e alergjisë ndodhin rregullisht, dhe zakonisht janë të buta.

Poloni thotë se nëse keni pasur të njëjtat simptoma rreth të njëjtën kohë, vit pas viti, me siguri po përjetoni alergji sezonale. Në atë rast, ilaçet kundër dhe masat e tjera të rregullta shëndetësore do t’ju ndihmojnë të ndjeheni më mirë.

Simptomat e hershme të alergjive, të ftohtit, gripit dhe koronavirusit mund të jenë të ngjashme.

Fatkeqësisht, thotë Poloni, fazat fillestare të ftohjes, gripit dhe koronavirusit mund të jenë shumë të ngjashme, dhe disa raste të koronavirusit dhe gripit mund të jenë aq të butë sa nuk ngrenë flamuj të kuq. Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i kushtoni vëmendje për të parë nëse simptomat tuaja vazhdojnë, veçanërisht nëse jeni në një grup në rrezik.

“Ne jemi të shqetësuar për njerëzit e moshuar, njerëzit me astmë ose sëmundje të tjera të mushkërive, njerëzit me sëmundje të zemrës ose diabeti, dhe gjithashtu gratë shtatzëna,” thotë Poloni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: