Connect with Us

Coronavirus/ Google merr vendimin e rëndësishëm për stafin

Teknologji

Coronavirus/ Google merr vendimin e rëndësishëm për stafin

Publikuar

-

Kompania mëmë e Google Alphabet ka kërkuar nga stafi i saj i Amerikës së Veriut që të punojnë nga shtëpia për të zvogëluar përhapjen e mundshme të koronavirusit. Javën e kaluar gjigandi i teknologjisë dërgoi një memorandum për stafin duke rekomanduar që punonjësit në shtetin Uashington të punojnë nga shtëpia. Tani e ka zgjeruar atë kërkesë për të gjithë afro 100,000 punëtorët e saj në 11 zyra në SH.B.A. dhe Kanada. Alphabet është kompania e fundit për të bërë një njoftim të tillë pasi rastet e koronavirusit amerikan janë rritur në gati 1.000.

Javën e kaluar, Google, së bashku me shumë kompani të tjera të mëdha teknologjike në botë, përfshirë Apple, Amazon, Microsoft dhe Facebook, filluan të rekomandojnë që stafi në Seattle të punojë nga shtëpia ndërsa koronavirusi përhapet në Uashington. Shteti kishte më shumë se 160 raste që nga e hëna në mbrëmje. California dhe New York, ku Alphabet ka zyra të mëdha, po përjetojnë gjithashtu ngritje në numrin e rasteve.

Një punonjës në Amazon dhe një punonjës në Facebook janë diagnostikuar me koronavirus. Të Dielën, shefi ekzekutiv i Apple Tim Cook u kërkoi punonjësve në disa zyra të tij globale që të punojnë në distancë këtë javë “nëse puna juaj lejon”. Javën e kaluar Tëitter u tha punonjësve të saj që të punojnë nga shtëpia për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së virusit. Në një postim në blog, gjigandi i mediave sociale tha se ishte e detyrueshme që personeli në Hong Kong, Japoni dhe Korenë e Jugut të punonin nga distanca. Tëitter gjithashtu tha se ishte “inkurajuese e fortë” e të gjithë 5000 punonjësve të saj në të gjithë botën për të mos hyrë në zyrat e tyre.

Në lëvizje të tjera për të luftuar koronavirusin, Google ka: ndaluar përkohësisht reklama për maska ​​mjekësore për fytyrën themeloi një fond Covid-19, kështu që stafi i përkohshëm dhe shitësit mund të marrin pushimin e paguar të sëmurë nëse kanë simptoma të virusit u bashkuan me NHS të Mbretërisë së Bashkuar për të ndihmuar në parandalimin e përhapjes së dezinformatave për shpërthimin, duke promovuar këshilla të sakta shëndetësore dhe të udhëtimit kur njerëzit kërkojnë trajtime ose simptoma të koronavirusit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE