Connect with Us

Si të përmirësoni shanset tuaja për të mposhtur Coronavirus

Shëndeti

Si të përmirësoni shanset tuaja për të mposhtur Coronavirus

Publikuar

-

Ne nuk kemi pse të jemi të pafuqishëm përballë koronavirusit. Unë e kuptoj që njerëzit janë të dëshpëruar për një sens kontrolli në atë që ndjehet si një situatë jashtë kontrollit. Unë e telefonoj babanë tim më shpesh sesa kam bërë një muaj më parë, dhe ai më ndihmon të kuptoj ankthin që ai dhe njerëzit e tjerë mbi 60 vjeç ndjehen pasi janë të përmbytur me raporte se janë më të “prekshëm” nga efektet e virusit.

Ankthi shtrihet përtej amerikanëve të moshuar. Thjesht shikoni numrin e konferencave të anuluara, numrin e kompanive që i thanë personelit që të punojnë nga shtëpia, mungesat mbarëkombëtare në letër higjienike, sanitizuesin e duarve, fshinjet e dezinfektuesve dhe mallrat e tjera në dyqane dhe në internet.

Pacientët që unë shoh në punën time si mjek në departamentin e urgjencës flasin për një ndjenjë të përgjithshme të pafuqishmërisë, sikur të vijë një valë e baticës, dhe nuk ka asgjë që mund të bëjnë tjetër përveç larjes së duarve, përpiquni të gjeni sanitizuesin e duarve të tregut të zi , rrini në shtëpi dhe lutuni.

Virusi i njohur si Covid-19, aktualisht po përhapet në të gjithë globin megjithë përpjekjet tona më të mira, dhe besoj se do të vazhdojë ta bëjë këtë. Çdo shtet, çdo vend. Ndërsa shkrova për CNN javën e kaluar, pranoj që profesioni im e bën infeksionin tim të duket pothuajse i pashmangshëm. Natyrisht, njerëzit po grinden për përgjigjet e pyetjeve aktualisht të papërgjegjshme. Do ta marr? Sa njerëz do të infektohen? Këto janë pyetjet më të shpeshta tashmë në kokën e çdo njeriu.

Edhe njerëzit pa probleme mjekësore të diagnostikuara duhet të maksimizojnë shëndetin e tyre. Ushtrimi, humbja e peshës, një dietë e shëndetshme dhe gjumi i mirë sigurisht që janë të dobishëm për trupin tuaj. Bëhuni tw fortw. Duke bërë këto gjëra të thjeshta që mjekët tuaj ju rekomanduan me vite, ju keni fuqinë për të përmirësuar qëndrueshmërinë tuaj. Sa shumë? Varet. Por përballë këtij virusi, edhe një sasi shumë e vogël e përmirësimit të shëndetit tuaj të përgjithshëm mund të jetë ndryshimi midis simptomave të buta ose më të rënda, dhe për disa, kjo mund të nënkuptojë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes.

Ju nuk jeni të pafuqishëm. Bëni gjithçka që mundeni për të shmnagur marrjen e virusit. Deri më tani, coronavirus nuk duket se po prek fëmijë të shëndetshëm, dhe si babai i një 2-vjeçari, unë marr ngushëllim për këtë. Një studim i fundit i botuar në revistën mjekësore The Lancet, megjithëse i vogël, gjithashtu siguron disa shpresë se gratë shtatzëna nuk po transmetojnë virusin tek foshnjat e tyre. Si burri i një gruaje shumë shtatzënë dhe kuptuese, ky është gjithashtu një lajm shpresëdhënës.

Por unë do të them këtë: Ju nuk jeni të pafuqishëm. Ka gjëra të tjera që mund të bëni për të fuqizuar veten. Së pari dhe më e rëndësishmja, masat e shëndetit publik që na rekomandohen – përfshirë larjen e duarve, distancimin shoqëror dhe shmangien e tubimeve të mëdha, me të vërtetë janë mjeti më i mirë për të mbrojtur veten nga ekspozimi. Parandalimi është dhe do të mbetet ilaçi më i mirë. Sidoqoftë, shumë do të infektohen pavarësisht se i përmbahen këtyre praktikave./ Marrë nga CNN/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: