Connect with Us

A do të ndihmojë moti i ngrohtë në luftën kundër koronavirusit?

Shëndeti

A do të ndihmojë moti i ngrohtë në luftën kundër koronavirusit?

Publikuar

-

Teksa koronavirus është përhapur pothuajse në të gjithë botën, një refren i zakonshëm nga skeptikët e masave të urgjencës që u vendosën për të ndaluar shpërthimin ishte se ai ishte ashtu si gripi, është i rrezikshëm për grupmoshat që kanë një organizëm të dobët.

Covid-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi, mendohet se vret rreth 1-2% të pacientëve, krahasuar me rreth 0.1% për gripin dimëror. Koronavirusi gjithashtu duket se është po aq infektiv sa gripi, dhe potencialisht më shumë, veçanërisht pasi nuk ka trajtim specifik, kurë ose vaksinë sezonale. Ekziston një fushë në të cilën ekspertët shpresojnë që virusi akoma të sillet si grip, megjithatë, duke u zvogëluar në pranverë me ngritjen e temperaturave.

Gripi lulëzon në kushte të ftohta dhe të thata , kjo është arsyeja pse dimri është sezoni i gripit për pjesën më të madhe të hemisferës veriore. Ndryshimet e sjelljes në dimër gjithashtu mund të kenë një efekt. Michael parashikoi që koronavirusi mund të sillet si gripi dhe të na japë “më pak telashe ndërsa moti ngrohet”, por, paralajmëroi se mund të kthehet kur moti të ftohet përsëri.

Shpresa është se, së bashku me veprimet radikale nga qeveritë dhe publiku për të ulur numrin e rasteve të reja , përhapja e zvogëluar gjatë motit të ngrohtë do t’i jepte hapësirave sistemeve shëndetësore për të përballuar fluksin fillestar të pacientëve me koronavirus, dhe për të perfituar sa me shume kohë për te zbuluar një vaksinë të mundshme.

“Kjo është arsyeja pse është me të vërtetë e rëndësishme për të kuptuar se shumë nga ato që ne po bëjmë tani janë duke u përgatitur vetë për atë që ne po e quajmë valën e dytë të kësaj,” paralajmëroi Michael.

Po sikur virusi të mos sillet si gripi? A mund të merremi me normat e infeksionit që mbesin të larta gjatë gjithë vitit? Më shumë se 100 raste janë konfirmuar në Singapor, ku është e nxehtë dhe e mjegullt mjaft gjatë vitit. Australia, Brazili dhe Argjentina, të gjitha aktualisht në mesin e verës, gjithashtu kanë raportuar dhjetëra raste.

Disa nga zonat më të goditura në të gjithë botën – nga Ëuhan, ku u zbulua për herë të parë virusi, në Iran, Itali dhe Korenë e Jugut – janë në pak a shumë të njëjtën gjerësi , me temperatura të ngjashme dhe lagështi relative. Studiuesit në Universitetin e Maryland (UM) madje kanë përdorur këto të dhëna për të provuar pjesë të tjera të botës që mund të jenë në rrezik të shpërthimit të afërt.

Megjithëse hulumtimi mbetet paraprak, të dhënat nga studimi i UM sugjerojnë se kushte të caktuara klimatike, ndërsa nuk përcaktojnë nëse virusi mund të mbijetojë, mund të ndihmojë në përshpejtimin e përhapjes së tij. Edhe pse rastet e koronavirusit kanë spikatur në mënyrë alarmante në shumë vende këtë javë, gjithashtu ka pasur një shkëlqim të lajmeve të mira. Përhapjet në Kinë dhe Koreja e Jugut, më parë dy nga vendet më të goditura, duket se po stabilizohen, me më pak raste të reja javën në javë. Kjo falë ndërhyrjes së zgjatur nga autoritetet shëndetësore, përfshirë një kombinim të bllokimeve, kufizimeve të udhëtimit dhe inkurajimit të njerëzve që të punojnë nga shtëpia dhe të ushtrojnë distanca sociale, si dhe të ndihmojnë në edukimin e publikut për nevojën e protokolleve të rrepta të sanifikimit./ Marrë nga CNN. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: