Connect with Us

Drejtori i kompanisë së njohur i prekur nga Coronavirus: Sapo mora rezultatet e testimit u izolova në shtëpi

Teknologji

Drejtori i kompanisë së njohur i prekur nga Coronavirus: Sapo mora rezultatet e testimit u izolova në shtëpi

Publikuar

-

Shefi ekzekutiv i BT, grupi më i madh i telekomit të Britanisë, ka testuar pozitiv ndaj koronavirusit  dhe do të funksionojë nga distanca gjatë javës tjetër, sipas kompanisë.

BT tha në një deklaratë se CEO i saj, Philip Jansen, testoi pozitiv të enjten dhe ka simptoma të buta . Ai po ndjek këshillat e autoriteteve shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar për të izoluar, por nuk pritet ndonjë ndërprerje në biznes.

Një pastrim i thellë i pjesëve të selisë së kompanisë është duke u zhvilluar, sipas BT, e cila tha se do të “sigurojë që ata punonjës që kanë pasur kontakte me Philip të këshillohen siç duhet”.

“Pasi u ndjeva pak keq, vendosa si masë paraprake për t’u testuar. Sapo u morën vesh rezultatet e testimit, unë u izolova në shtëpi,” tha Jansen në një deklaratë.

“Kam takuar disa partnerë të industrisë këtë javë, kështu që mendova se ishte gjëja përgjegjëse që të bëja t’i paralajmëroja ata për këtë fakt sa më shpejt që të mundja,” shtoi ai.

BT thotë se është operatori më i madh i rrjetit celular në Mbretërinë e Bashkuar dhe ofruesi më i lartë i brezit të gjerë. Ka afërsisht 106,000 të punësuar.

Autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar thanë të enjten se 590 njerëz në vend kanë testuar pozitivë për koronavirus, nga të cilët tetë kanë vdekur. Virusi ka infektuar më shumë se 132.500 njerëz dhe ka vrarë afro 5,000 globalisht, sipas Organizatës Botërore të Shëndetit.

Një numër në rritje i figurave publike kanë testuar pozitive për koronavirusin, përfshirë aktorin Tom Hanks dhe Grégoire Trudeau , gruan e kryeministrit kanadez Justin Trudeau./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE