Connect with Us

Këshilla e vetme që ndihmon të përballesh me Coronavirusin: Jo PANIK

Shëndeti

Këshilla e vetme që ndihmon të përballesh me Coronavirusin: Jo PANIK

Publikuar

-

Një grua nga Seattle, Elizabeth Schneider, 37 vjec ka treguar simptomat që ajo kishte kur kuptoi se ishte prekur nga Covid 19. Ajo ka dhënë një këshillë për të gjithë njerëzit është se për tu përballuar më këtë virus nuk duhet të përhapni panik.

Ajo shtoi se ndihej e lodhur, i dhimbte i gjithë trupi kishte dhimbje koke dhe ethe. Kështu që vendosi të shkonte në shtëpi për të vazhdiuar punën e saj. Pas kësaj Elizabeth tha se u shtri për të fjetur dhe mendonte se kishte një grip të zakonshëm pasi ethet dhe temperatura ishin të vazhdueshme. Por disa nga simptoat si kolla, teshtima apo problemet me frymëmarrjen nuk i kishte.

Por më pas ajo mësoi se ky nuk ishte një grip i thjeshtë pasi shumë miq dhe njerëz që kishin ndenjur pranë saj ishin sëmurë të gjithë. “Unë mendoj se këshilla më e madhe që dua t’u tregoj të gjithëve është: Ju lutemi mos u frikësoni,” tha Schneider. “Nëse jeni i shëndetshëm, nëse jeni më i ri, nëse kujdeseni mirë për veten tuaj kur jeni i sëmurë, do të shëroheni, besoj. Dhe unë po dëshmoj për këtë.”

Për të moshuarit ose njerëzit me probleme të tjera shëndetësore , të tilla si sëmundje të zemrës ose diabeti, Covid-19 mund të jetë – dhe ka qenë vdekjeprurës, thonë zyrtarët shëndetësorë.

“Realiteti i zymtë është se, për të moshuarit, Covid-19 është pothuajse një makinë perfekte për vrasje”, tha Presidenti i Shoqatës Amerikane të Kujdesit Shëndetësor Mark Parkinson për CNN këtë javë.

Disa shtete po kufizojnë vizitat në shtëpitë e pleqve dhe ndihmojnë ambientet e jetesës në një përpjekje për të penguar përhapjen e sëmundjes tek ajo popullatë e prekshme. Për shembull, shtëpitë e infermierëve në shtetin Uashington janë udhëzuar të kufizojnë vizitorët./ CNA.al

Marrë nga CNN

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE