Connect with Us

Lëvizja me biçikletë/ Më e rrezikshme se mënyrat e tjera të udhëtimit

Shëndeti

Lëvizja me biçikletë/ Më e rrezikshme se mënyrat e tjera të udhëtimit

Publikuar

-

Të shumtë janë njerëzit që e përdorin biçikletën për të shkuar në punë përvecse si një ushtrim fizik.

Por përpos përfitimeve fizike dhe shëndetësore studiuesit zbuluan se lëvizja me biçikletë ishte e lidhur me një rrezik më të lartë prej 45% të pranimit në spital për një dëmtim në krahasim me metodat e tjera të udhëtimit, dhe distanca më e gjatë e çiklizmit ishin të lidhura me një rrezik më të lartë të lëndimit. Sidoqoftë, ata zbuluan se përfitimet shëndetësore të çiklizmit ishin të konsiderueshme, duke qenë të lidhura me një rrezik më të ulët të kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes së parakohshme.

Pjesëmarrësit u rekrutuan midis 2006 dhe 2010 si pjesë e grupit më të gjerë të të dhënave Biobank të MB dhe gjurmuan për një mesatare prej 8.9 vjet.

Në një editorial të lidhur me studimin, Anne Lusk, një shkencëtare kërkimore në Shkollën e Shëndetit Publik në Harvard TH Chan, tha se studimi zbuloi një “nevojë urgjente për të përmirësuar sigurinë për çiklistët”.

“Gjurmët e zgjeruara të ciklit në hapësirën e dedikuar përkrah trotuareve duhet të jenë aq të respektuara dhe të financuara me bujari si ndërtesat historike dhe shtigjet,” shkroi ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: