Connect with Us

Lëvizja me biçikletë/ Më e rrezikshme se mënyrat e tjera të udhëtimit

Shëndeti

Lëvizja me biçikletë/ Më e rrezikshme se mënyrat e tjera të udhëtimit

Publikuar

-

Të shumtë janë njerëzit që e përdorin biçikletën për të shkuar në punë përvecse si një ushtrim fizik.

Por përpos përfitimeve fizike dhe shëndetësore studiuesit zbuluan se lëvizja me biçikletë ishte e lidhur me një rrezik më të lartë prej 45% të pranimit në spital për një dëmtim në krahasim me metodat e tjera të udhëtimit, dhe distanca më e gjatë e çiklizmit ishin të lidhura me një rrezik më të lartë të lëndimit. Sidoqoftë, ata zbuluan se përfitimet shëndetësore të çiklizmit ishin të konsiderueshme, duke qenë të lidhura me një rrezik më të ulët të kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes së parakohshme.

Pjesëmarrësit u rekrutuan midis 2006 dhe 2010 si pjesë e grupit më të gjerë të të dhënave Biobank të MB dhe gjurmuan për një mesatare prej 8.9 vjet.

Në një editorial të lidhur me studimin, Anne Lusk, një shkencëtare kërkimore në Shkollën e Shëndetit Publik në Harvard TH Chan, tha se studimi zbuloi një “nevojë urgjente për të përmirësuar sigurinë për çiklistët”.

“Gjurmët e zgjeruara të ciklit në hapësirën e dedikuar përkrah trotuareve duhet të jenë aq të respektuara dhe të financuara me bujari si ndërtesat historike dhe shtigjet,” shkroi ajo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE