Connect with Us

Në historinë e hershme të Tokës/ Studiuesit tregojnë detajet e zbulimit të fundit

Kuriozitete

Në historinë e hershme të Tokës/ Studiuesit tregojnë detajet e zbulimit të fundit

Publikuar

-

Kur dinosaurët ecnin mbi Tokë, ditët në planetin tonë ishin pak më të shkurtra se 24 orët e plota që njohim sot.

Toka u rrotullua më shpejt, do të thotë se një ditë zgjati rreth 23.5 orë dhe një vit barazonte me 372 ditë, sipas një studimi të ri.

Studiuesit e zbuluan këtë fakt nga një burim befasues: predha antike, të datuara në periudhën e Kretës së Vonë 70 milion vjet më parë. Predha e fosilizuar e molusqit i përkiste një grupi të quajtur pirgje rudiste, e cila u rrit shpejt dhe regjistroi jetën e tyre në unaza rritjeje ditore të dukshme në predha. Këto molekula specifike njiheshin si Torreites sanksione dhe do të thotë rudist se ato kanë dy predha, me një varen që i lidh ato.

Kampionimi me lazer prodhoi copa të predhave, duke lejuar studiuesit të marrin një numër të saktë të unazave. Kjo u mundesoi te zbulonin  sa ditë kishte në një vit.

Studimi u botua këtë javë në revistën “Paleooceanography and Paleoclimatology” , i cili është botuar nga Unioni Gjeofizik Amerikan.

“Ne kemi rreth katër deri në pesë pika të të dhënave në ditë, dhe kjo është diçka që pothuajse nuk e merrni kurrë në historinë gjeologjike. Në thelb mund të shikojmë një ditë te 70 milion vjet më parë. Prettyshtë shumë e mahnitshme”, tha Niels de Ëinter, autori i studimit kryesor. dhe gjeokimisti analitik në Vrije Universiteit Brussel.

Ne e kemi ditur prej kohësh që një ditë ne Tokë zgjat 24 orë, dhe kjo mbetet konstante sepse udhëtimi i Tokës rreth diellit nuk ndryshon.

Sidoqoftë, numri i ditëve që bëjnë një vit ne Tokë janë zhvendosur dhe shkurtuar sepse ditët janë rritur më gjatë. Kjo falë gravitetit të Hënës, e cila tërhiqet nga baticat e oqeanit dhe ngadalëson shkallën e rrotullimit të Tokës.

Ndërkohë, ndërsa Hëna tërheq në Tokë, sateliti ynë natyror distancohet vetvetiu rreth 1.5 inç në vit nga Toka.

Te dhëna e Shell zbuluan se oqeanet gjatë Late Kretak 70 milion vjet më parë ishin shumë më të ngrohtë se tani, duke arritur në 104 gradë Fahrenheit në verë dhe më lart 86 gradë Fahrenheit në dimër .

Temperatura maksimale do të kishte arritur afërsisht kufirin për molusqet, thanë studiuesit. Por këto pirgje shijuan temperaturat më të ngrohta se oqeanet e sotme.

Veshja e veçantë që ata studiuan jetoi për më shumë se nëntë vjet, e vendosur në një shtrat të detit tropikal të cekët. Sot, kjo është tokë e thatë në Oman. Krismat Rudist janë në kërkim unik, të përshkruar në një lëshim nga AGU si të ngjajnë “syzet e gjata të pintë me kapak në formë si pastat e kthetrave të ariut”.

Ashtu si gocat deti, pirgët lulëzuan në mjedise me gumë. Dhe në ditët e tyre, ata vepruan si koral, duke u ndërtuar dhe rritur së bashku.

“Rudistët janë një bivalvë mjaft të veçantë. Nuk ka asgjë si të jetojë sot,” tha de Ëinter. “Në Kretasisht vonë, veçanërisht, në të gjithë botën shumica e ndërtuesve të shkëmbinj nënujorë janë këta bivalvë. Kështu që ata vërtet morën rolin e ndërtimit të ekosistemit që koralet kanë në ditët e sotme.”

Dhe ata e donin dritën e diellit.

Predhat e tyre rriteshin më shpejt gjatë ditës si përgjigje ndaj dritës së diellit. Studiuesit besojnë se kjo nënkupton që ashtu si molusat gjigande moderne, të cilat janë të mbuluara në algë, këto molekë po ashtu mbështesin një specie simbiotike.

Por pirgët u fshinë 66 milion vjet më parë, ashtu si dinozaurët.

Të dhënat e mbledhura nga guaska ndihmuan studiuesit të bashkojnë pjesë të së kaluarës së Tokës, si dhe evolucionin e moluskave. Në të ardhmen, studiuesit shpresojnë të studiojnë fosile të vjetra dhe të mësojnë më shumë rreth një ditë në jetën e së kaluarës së largët të Tokës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: