Connect with Us

Pse e premtja e 13-të konsiderohet e pafat/ Faktet e çuditshme rreth kësaj date

Kuriozitete

Pse e premtja e 13-të konsiderohet e pafat/ Faktet e çuditshme rreth kësaj date

Publikuar

-

Sot është e Premtja e 13-të, e quajtur edhe “Dita më e pavullnetshme e vitit “. Dhe le ta pranojmë, mund të ketë disa të vërteta në atë pretendim, me që sot bie në fund të një jave veçanërisht tronditëse në të cilën situata e koronavirusit është përshkallëzuar në mënyrë të mprehtë duke çuar në një mbledhje emergjente të qeverisë . Por historia e kuptimit është shumë më e hershme se sot. Në fakt, qëndron qindra vjet mbrapa. Atëherë, përse sot ka reputacionin e të qenit dita më e pafat dhe sat ë premte të tilla do të ketë këtë vit? Pse e premtja e 13-të konsiderohet e pafat? Shumë besojnë se bestytnia filloi në Mesjetë dhe është i rrënjosur në kryqëzim ndërsa Jezu Krishti u tradhtua të Premten dhe ishin 13 individë të pranishëm në Darkën e Fundit . Si rezultat, e Premtja dhe numri 13 u perceptuan si të pafat por ato nuk u çiftuan deri në shekullin e 19-të.

Në 1869, biografia e Henry Sutherland Edvardit të kompozitorit Gioachino Rossini përmendi ditën e vdekjes së tij (e premte më 13) ishte e rëndësishme. Ai shkroi: ‘Ai [Rossini] ishte i rrethuar deri në të fundit nga miqtë e admiruar; dhe nëse është e vërtetë që, si kaq shumë italianë, ai i konsideronte të Premten një ditë të pafat dhe trembëdhjetën si një numër të pafat, është e jashtëzakonshme që të Premten në 13 Nëntor ai vdiq. ‘ Në vitin 1907, data e fatit u shfaq gjithashtu në një roman nga Thomas W. Lawson i cili u emërua në mënyrë të duhur “E Premte, e trembëdhjetë”. Romani, i cili ndjek një shitës të aksioneve i cili vendos të krijojë panik rreth datës në mënyrë që të manipulojë tregjet fillon: ‘Fillon:’ E Premte, e 13-të; Kam menduar sa më shumë. Nëse Bob ka filluar, do të ketë ferr, por unë do të shoh se çfarë mund të bëj ‘.

Disa besojnë gjithashtu se dita e gjeti origjinën e saj në vitin 1307 kur Mbreti Philip IV i Francës torturoi dhe dogji të gjallë qindra Knights Templar. Me të vërtetë, askush nuk e di, por një gjë është e qartë: duket se ka shumë fat të keq që qarkullon në këtë datë . Sa të 13-të të Premten do të ketë në vitin 2020? Fatmirësisht për disa, dita e 13-të e muajit do të bjerë në dy të Premte të këtij viti – të Premten 13 Mars dhe përsëri të Premten 13 Nëntor. Zakonisht ka një ose dy të Premten e 13 në çdo vit të caktuar, me ditën që perkon në shtator dhe dhjetor të vitit të kaluar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: