Connect with Us

Shpërthimi i Coronavirus/Apple hap sërish dyqanet në Kinë pas një muaji

Teknologji

Shpërthimi i Coronavirus/Apple hap sërish dyqanet në Kinë pas një muaji

Publikuar

-

Apple ka rihapur të gjitha dyqanet e saj kineze, një muaj pasi i mbylli ato gjatë shpërthimit të koronavirusit. Të gjitha 42 dyqanet zyrtare të shitjes me pakicë të Apple u hapën të Premten, megjithëse disa dyqane kishin orë të veçanta pune.

Ai mbylli dyqanet në mes të shkurtit, pasi Kina vendosi disa qytete në mbyllje efektive në përpjekje për të përmirësuar virusin. Përhapja ka zvogëluar kërkesën për telefona të rinj, me Apple shitur më pak se gjysmën e iPhone-ve që shiten në shkurt të vitit të kaluar.

Ka pasur gjithashtu shqetësime në lidhje me furnizimin e telefonave për Apple dhe prodhuesit e tjerë, si shumë fabrika kineze që bëjnë që pjesët e telefonit të mbyllen me javë. Foxconn, e cila mbledh telefonat e Apple në fabrika të mëdha, tha se punonjësit ishin kthyer në punë në numra që “tejkaluan pritjet dhe imagjinatën tonë” – dhe se furnizimet e pjesëve ishin kthyer në normale, gjithashtu./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE