Connect with Us

Si të trajtojmë ankthin që krijon koronavirusi/ Ndiqni disa këshilla shumë të thjeshta

Kuriozitete

Si të trajtojmë ankthin që krijon koronavirusi/ Ndiqni disa këshilla shumë të thjeshta

Publikuar

-

Ka hapa praktikë që mund të ndërmerrni për të mbajtur nën kontroll ankthin tuaj në këto kohë shqetësuese. Psikologu mjedisor Lee Chambers ka përshkruar disa tregues veprues nëse jeni duke luftuar me shëndetin tuaj mendor për momentin. ‘Së pari, kjo ndihmon për të marrë një qartësi se si ankthi juaj funksionon,’ thotë Lee për Metro.co.uk. ‘Pyete veten, si ndjehet trupi im kur acarohem gjithnjë e më shumë, sa i shqetësuar jam, nga çfarë kam më shumë frikë? Dhe pastaj të mendojmë për atë që ju ndihmon të trajtoni shqetësimet, pasi kjo është personale për secilin nga ne.

Lee thotë se një mënyrë e mirë për të ndihmuar me ankthin në këtë kohë të pandemisë është të filloni të kuptoni se çfarë ju shkakton ndjenjat, dhe çfarë ndihmon për t’i qetësuar ato, dhe të përpiqeni të përfshini masa më qetësuese në jetën tuaj të përditshme. “Ne të gjithë kemi preferencat tona dhe zbulojmë se çfarë rregulli është parësor,” shpjegon ai. ‘Në kohë izolimi të mundshëm, unë rekomandoj që të siguroheni që të jeni akoma në një kontakt në një formë tjetër me miqtë dhe familjen tuaj.

‘Forca e lidhjes njerëzore mund të ndihmojë për të qetësuar frikën dhe riafirmon lidhjen që kemi me njerëzit e tjerë në planet. Ne kemi tendencë të ruminojmë më pak kur dëgjojmë zërat e të tjerëve. ‘Unë gjithashtu këshilloj që të keni shumë kujdes nga burimi juaj i informacionit, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin. Ndiqni shërbime të besueshme mjekësore në qendër mjekësore, kështu që të mund të shmangni mendimet dhe dezinformatat që mund të nxisin ankthin. Lee thotë se pavarësisht se sa shpejt ndryshojnë informacionet, mjafton të kontrolloni azhurnimet me një burim të besueshëm vetëm dy herë në ditë. “Konsumimi i vazhdueshëm i informacionit ka të ngjarë të shkaktojë më shumë ankth dhe nuk është i dobishëm për të mbajtur veten në një hapësirë ​​të informuar dhe të qetë,” thotë Lee.

‘Siguria është një nevojë themelore për të gjithë ne, dhe kjo mund të shkaktojë ankth. Shtë e nevojshme të sigurohemi që e mbajmë shëndetin tonë një përparësi, dhe të shmangim udhëtimet dhe turmat e panevojshme, sigurohuni që po i lamë duart në përputhje me udhëzimet dhe të mos prekim fytyrat tona veçanërisht pranë pikave të hyrjes së trupit tonë. ‘ Lee thotë se marrja e këtyre masave duhet të na ndihmojë të kuptojmë se kemi bërë sa më mirë që të mundemi për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga virusi. ‘Gjeni diçka që ju pëlqen dhe bëni më shumë nga kjo,’ shton ai. ‘Mund të jetë joga, gatimi, meditimi, leximi ose shikimi i programeve inteligjente. Hani gjërat që ju pëlqejnë dhe qëndroni në kontakt me miqtë tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Nga

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Nga

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE