Connect with Us

Si të trajtojmë ankthin që krijon koronavirusi/ Ndiqni disa këshilla shumë të thjeshta

Kuriozitete

Si të trajtojmë ankthin që krijon koronavirusi/ Ndiqni disa këshilla shumë të thjeshta

Publikuar

-

Ka hapa praktikë që mund të ndërmerrni për të mbajtur nën kontroll ankthin tuaj në këto kohë shqetësuese. Psikologu mjedisor Lee Chambers ka përshkruar disa tregues veprues nëse jeni duke luftuar me shëndetin tuaj mendor për momentin. ‘Së pari, kjo ndihmon për të marrë një qartësi se si ankthi juaj funksionon,’ thotë Lee për Metro.co.uk. ‘Pyete veten, si ndjehet trupi im kur acarohem gjithnjë e më shumë, sa i shqetësuar jam, nga çfarë kam më shumë frikë? Dhe pastaj të mendojmë për atë që ju ndihmon të trajtoni shqetësimet, pasi kjo është personale për secilin nga ne.

Lee thotë se një mënyrë e mirë për të ndihmuar me ankthin në këtë kohë të pandemisë është të filloni të kuptoni se çfarë ju shkakton ndjenjat, dhe çfarë ndihmon për t’i qetësuar ato, dhe të përpiqeni të përfshini masa më qetësuese në jetën tuaj të përditshme. “Ne të gjithë kemi preferencat tona dhe zbulojmë se çfarë rregulli është parësor,” shpjegon ai. ‘Në kohë izolimi të mundshëm, unë rekomandoj që të siguroheni që të jeni akoma në një kontakt në një formë tjetër me miqtë dhe familjen tuaj.

‘Forca e lidhjes njerëzore mund të ndihmojë për të qetësuar frikën dhe riafirmon lidhjen që kemi me njerëzit e tjerë në planet. Ne kemi tendencë të ruminojmë më pak kur dëgjojmë zërat e të tjerëve. ‘Unë gjithashtu këshilloj që të keni shumë kujdes nga burimi juaj i informacionit, veçanërisht kur bëhet fjalë për shëndetin. Ndiqni shërbime të besueshme mjekësore në qendër mjekësore, kështu që të mund të shmangni mendimet dhe dezinformatat që mund të nxisin ankthin. Lee thotë se pavarësisht se sa shpejt ndryshojnë informacionet, mjafton të kontrolloni azhurnimet me një burim të besueshëm vetëm dy herë në ditë. “Konsumimi i vazhdueshëm i informacionit ka të ngjarë të shkaktojë më shumë ankth dhe nuk është i dobishëm për të mbajtur veten në një hapësirë ​​të informuar dhe të qetë,” thotë Lee.

‘Siguria është një nevojë themelore për të gjithë ne, dhe kjo mund të shkaktojë ankth. Shtë e nevojshme të sigurohemi që e mbajmë shëndetin tonë një përparësi, dhe të shmangim udhëtimet dhe turmat e panevojshme, sigurohuni që po i lamë duart në përputhje me udhëzimet dhe të mos prekim fytyrat tona veçanërisht pranë pikave të hyrjes së trupit tonë. ‘ Lee thotë se marrja e këtyre masave duhet të na ndihmojë të kuptojmë se kemi bërë sa më mirë që të mundemi për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga virusi. ‘Gjeni diçka që ju pëlqen dhe bëni më shumë nga kjo,’ shton ai. ‘Mund të jetë joga, gatimi, meditimi, leximi ose shikimi i programeve inteligjente. Hani gjërat që ju pëlqejnë dhe qëndroni në kontakt me miqtë tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: