Connect with Us

Jo, uthulla e mollës nuk e “vret” Coronavirusin

Shëndeti

Jo, uthulla e mollës nuk e “vret” Coronavirusin

Publikuar

-

Nuk është për t’u habitur që përballë panikut të përhapur të koronavirusit, përhapen mjaft keqinformime.

Dhe sigurisht, uthulla e mollës, që shumë prej reklamuesve e lavdërojnë nuk e lufton coronavirusin ashtu sic mund të keni parë reklamat e shumta nëpër rrjetet sociale.

Por përtej të gjitha atyre që shkruhen shumë njerëz besojnë vërtetë se uthulla e mollës mund të vrasë Coronavirusin.

Pra, për shmangien e dyshimit, le të jemi të qartë: uthulla e mollës nuk vret koronavirusin. Dhe përdorimi i tij për të larë duart gjithashtu është humbje kohe. Thjesht lajini me sapun. Dr Grace Farhat, një pedagog në shkencën e ushqimit dhe ushqimin në Universitetin Liverpool Hope, shpjegon se ndërsa uthulla e mollës së mollës ka disa veti potenciale antioksiduese dhe antimikrobike, nuk do të performojë më mirë sesa larja e duarve tuaj me një sapun antimikrobik ose zgjidhje… përveç nëse ju doni duart tuaja të nuhasin qesharake. Dr Farhat, një Nutricionist i regjistruar në Shoqatën e Mbretërisë së Bashkuar për Ushqyer. ‘Përfitimet e supozuara përreth uthullit të mollës janë diçka e një përrallë’ të grave të vjetra ‘.

“Një dietë e shëndetshme mund të ndihmojë në forcimin e sistemit tonë imunitar. Por ne nuk mund të presim që ndonjë ushqim të bëjë mrekulli dhe papritmas të kurojë koronavirusin ose të na mbrojë nga virusi. ‘Trupat tanë thjesht nuk funksionojnë ashtu./CNA.al

Marrë nga Metro.co.uk

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE