Connect with Us

Shpërthimi i Coronavirusit/ Ngjarja masive e zhvilluesit WWDC të Apple do të jetë online këtë vit

Teknologji

Shpërthimi i Coronavirusit/ Ngjarja masive e zhvilluesit WWDC të Apple do të jetë online këtë vit

Publikuar

-

Apple është duke e zhvendosur Konferencën e saj vjetore të Zhvilluesve në të gjithë botën në një format online për shkak të shpërthimit të koronavirusit.

WWDC zakonisht zhvillohet në Kaliforni në San Jose ose San Francisco, me një rrjedhë jetese të disponueshme për audiencë në distancë. Por për herë të parë në 31 vitet e saj, ajo po shkon vetëm në internet.

“Situata aktuale shëndetësore ka kërkuar që ne të krijojmë një format të ri WWDC 2020 që jep një program të plotë me një shënim dhe seanca në internet,” tha Phil Schiller, nënkryetari i vjetër i Apple për marketing në mbarë botën, në një njoftim për shtyp.

Në krahasim me ngjarjen iPhone të Apple në Shtator që është më e përqendruar në harduer, WWDC është platforma e gjigantit të teknologjisë për ndarjen e azhurnimeve të softuerit.

Në WWDC të vitit të kaluar, Apple njoftoi se do të hapë iTunes, ridizajnimin e Apple Maps dhe shtimin e një mode të errët shumë të kërkuar në iPhones, iPad dhe iPod touch. Këtë vit, pritet të tërheqë prapa perdes në iOS 14 dhe sistemet e reja operative Mac dhe iPad.

“Me të gjitha produktet dhe teknologjitë e reja për të cilat ne kemi punuar, WWDC 2020 do të jetë e madhe,” tha Craig Federighi, nënkryetari i lartë i inxhinierisë softuerike të Apple në një deklaratë për shtyp.

Apple ( AAPL ) tha që 23 milion zhvilluesit e saj mund të akordojnë ngjarjen në qershor, me më shumë detaje që do të vijnë me email dhe në faqen e saj të zhvilluesve.

Kompania gjithashtu tha se do të angazhojë 1 milion dollarë për organizatat në San Jose “për të kompensuar humbjen e të ardhurave të lidhura si rezultat i formatit të ri në internet WWDC 2020”. Humbja e të ardhurave ka qenë një shqetësim i madh për bizneset lokale në qytete që presin ngjarje të mëdha që tani anulohen, përfshirë Jugun nga Jugperëndimi .

Apple nuk është e vetmja kompani që merr konferencën e saj vjetore në internet në dritën e pandemisë në vazhdim. Përplasja, një nga konferencat më të mëdha të teknologjisë së Torontos, njoftoi në fillim të këtij muaji se do të lëviz konferencën e saj të qershorit në internet. Disa ngjarje në esports kanë filluar gjithashtu të zhvillojnë ndeshjet e tyre në internet pa audiencë live./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE