Connect with Us

Ankthi mund të prodhojë simptoma që ju bëjnë të mendoni se keni koronavirus

Kuriozitete

Ankthi mund të prodhojë simptoma që ju bëjnë të mendoni se keni koronavirus

Publikuar

-

Ndiheni aq të nxehtë dhe po djersitni? Po luftoni për të marrë frymë? Keni ndjesine e tharjes së gojës ? Mos lejoni që mendja juaj të hidhet drejt e tek shprehja ‘oh Zot, unë kam coronavirus’. Ju mund të keni një sulm paniku. Ndjenja e ankthit në mes të pandemisë COVID-19 pritet. Ne jemi në kohë të frikshme me dezinformata që fluturojnë rreth dhe një frikë se çfarë po ndodh dhe çfarë mund të ndodhë më pas. Por, ndërsa lehtë mund të dalloni kur keni mendime të shqetësuar për koronavirusin, mund të mos jeni në gjendje të identifikoni shenjat fizike të luftimit me ankthin – të cilat, në mënyrë frustruese, mund të jenë të ngjashme me simptomat e koronavirusit. Kjo mund të shkaktojë një cikël të rrezikshëm paniku. Ju shqetësoheni për koronavirusin, kështu që trupi juaj krijon ato që ndjehen si simptoma të koronavirusit, të cilat më pas i merrni si dëshmi se në të vërtetë keni coronavirus … gjë që çon në më shumë ankth dhe përkeqësim të simptomave. Simptomat e hershme të koronavirusit përfshijnë një ethe, kollë të thatë, gulçim dhe dhimbje të fytit.

Dr Martina Paglia nga Klinika Ndërkombëtare e Psikologjisë i thotë Metro.co.uk se ka shumë të ngjarë që shumë njerëz po zhvillojnë simptoma të ngjashme me koronavirusin, thjesht për shkak të ankthit. “Ata janë aq të shqetësuar në lidhje me pasigurinë që lidhet me virusin saqë ata do të bindin veten se është çështje kohe vetëm para shfaqjes së simptomave,” shpjegon ajo. Mendja nuk është në gjendje të bëjë dallimin midis rrezikut të vërtetë dhe të perceptuar, dhe kur ndjehemi të kërcënuar dhe të prekshëm, adrenalina rritet nëpër trup, duke shkaktuar ankth në rritje dhe shpesh duke shkaktuar dhimbje në gjoks, gulçim dhe ndjenjë shumë të nxehtë. Nëse keni një histori ankthi dhe sulme paniku, kujtojini vetes që ka më shumë të ngjarë që simptomat tuaja të jenë psikosomatike sesa të keni kapur virusin. Kur ndiheni të mbingarkuar dhe simptomat fizike shfaqen, ndaleni dhe provoni disa teknika të argumentimit. Nëse simptomat tuaja lehtësohen pasi të jeni më të qetë, mund të siguroheni që ato ishin për shkak të panikut, jo të koronavirusit.

Nëse jeni të shqetësuar seriozisht se mund të jeni i sëmurë, ia vlen gjithmonë të merrni një mendim profesional – nëse vetëm kështu mund të keni dyshimet tuaja se ankthi për të fajësuar konfirmohet./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

FOTO- Oficeri i policisë gjen mënyrën e duhur për të përcjellë mesazhin “ Qëndro në shtëpi”

Publikuar

-

Nga

Ndërsa India po zbaton urdhrin e bllokimit të vendit për shkak të pandemisë globale, një oficer policie ka gjetur një mënyrë krijuese për të përcjellë mesazhin tek njerëzit që duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rajesh Babu, një inspektor policie në qytetin jugor të Chennai, ka vendosur një helmetë me formën e koronavirust të ndërtuar posaçërisht […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të përdorim mediat sociale në mënyrë pozitive gjatë pandemisë globale dhe vetë-izolimit

Publikuar

-

Nga

Në një kohë si kjo, media sociale mund të bëhet një shpatë me dy tehe. Nga njëra anë, ajo mund të jetë një burim jetësor i lidhjes, shkëmbimit të informacionit dhe bashkëveprimit shoqëror – e cila është më e rëndësishme se kurrë tani që shumica e ndërveprimeve tona fizike me miqtë dhe familjen tonë janë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Sapuni, “arma” më e fortë kundër Coronavirus

Publikuar

-

Nga

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve me ujë dhe sapun. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por edhe ndaj […]

LEXO TE PLOTE