Connect with Us

Aplikacioni që ndihmon njerëzit të përballojnë vetminë

Teknologji

Aplikacioni që ndihmon njerëzit të përballojnë vetminë

Publikuar

-

Një aplikacion i ri synon të luftojë vetminë midis individëve që janë duke u vetëkarantinuar ose në izolim të vetvetes në mes të shpërthimit të koronavirusit .

QuarantineChat është një aplikacion zëri që lejon përdoruesit të bisedojnë me njerëz të tjerë në mbarë botën, të cilët janë të kufizuar në shtëpitë e tyre – pa kërkuar nevojën për numrat e telefonit .

Sipas krijuesve të aplikacionit, artistët Danielle Baskin dhe Max Haëkins, të cilët folën për Artnet , ata dolën me idenë e thirrjeve telefonike të rastit me të huajt vitin e kaluar, por që prej asaj kohe kanë prezantuar shërbimin QuarantineChat.

Për të përdorur aplikacionin, individët thjesht shkarkojnë Dialup, një “aplikacion për biseda me zë që ju lidh në mënyrë të vazhdueshme me njerëzit me të cilët dëshironi të qëndroni në kontakt”, përpara se të lidheni me të tjerët në mbarë botën të cilët po merren edhe me efektet e koronavirusit.

Sapo të bien në telefon, përdoruesit çiftëzohen rastësisht një-në-një me një individ tjetër, me të cilin më pas mund të bisedojnë.

Përveç luftimit të vetmisë, Baskin dhe Haëkins besojnë se aplikacioni mund të jetë i dobishëm për shëndetin mendor të atyre që nuk mund të lënë shtëpitë e tyre dhe mund të jenë duke përjetuar stres si rezultat.

“Është e dobishme për shëndetin mendor të njerëzve që të kenë lidhje spontane të rastit – dhe është gjithashtu kënaqësi,” tha Baskin për Artnet, duke shtuar se ata shtuan detaje delikate humoristike siç është muzika e ashensorit në shërbim me shpresën se sjell njerëzit “momente gëzimi”.Sipas bashkë-krijuesve, aktualisht janë rreth 70 persona që përdorin shërbimin, por ai mund të trajtojë deri në 20,000 njerëz.

Shërbimi i thirrjeve zanore vjen në mes të udhëzimeve të reja të lëshuara nga Organizata Botërore e Shëndetit ( OBSH ), të cilat synojnë të ndihmojnë njerëzit që vuajnë nga çështje të shëndetit mendor si rezultat i shpërthimit të koronavirusit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE