Connect with Us

Personat e infektuar pa simptoma mund të përhapin koronavirusin më shumë se sa kemi menduar

Shëndeti

Personat e infektuar pa simptoma mund të përhapin koronavirusin më shumë se sa kemi menduar

Publikuar

-

Studime të reja në disa vende dhe një shpërthim i madh koronavirus në Masaçusets sjellin në dyshim pohime siguruese nga zyrtarët amerikanë për mënyrën e përhapjes së virusit të ri.

Këta zyrtarë kanë theksuar se virusi është përhapur kryesisht nga njerëz që tashmë tregojnë simptoma, të tilla si ethe, kollë ose vështirësi në frymëmarrje. Nëse është e vërtetë, është një lajm i mirë, pasi njerëzit që dukshëm janë të sëmurë mund të identifikohen dhe izolohen, duke e bërë më të lehtë kontrollin e një shpërthimi.

Por duket se një grup i koronavirusit në Massachusetts me të paktën 82 raste u fillua nga njerëz që ende nuk po shfaqnin simptoma, dhe më shumë se gjysmë duzina studime kanë treguar që njerëzit pa simptoma po shkaktojnë sasi të konsiderueshme të infeksionit.

Për javë të tëra, zyrtarët federalë kanë theksuar se transmetimi asimptomatik mund të ndodhë, por kanë thënë që nuk është një faktor domethënës në përhapjen e virusit.

Më 1 Mars në ABC të kësaj Jave , Sekretari amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore Alex Azar i tha mikpritësit George Stephanopoulos se përhapja asimptomatike nuk është “shtytësi kryesor” i përhapjes së koronavirusit të ri.

“Ju me të vërtetë duhet të përqendroheni vetëm tek individët që janë simptomatikë,” tha ai. “Kjo [strategjia e kontrollit] varet vërtet nga paraqitja simptomatike.”

Disa ekspertë të intervistuar nga CNN thanë ndërsa është e paqartë se çfarë përqindje e transmetimit në shpërthim ushqehet nga njerëz që padyshim janë të sëmurë përkundrejt atyre që nuk kanë simptoma ose simptoma shumë të buta, është bërë e qartë se transmetimi nga njerëzit që janë asimptomatikë ose butësisht simptomatikë është përgjegjës për më shumë transmetim sesa mendohej më parë./CNA.al

Marrë nga CNN.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE