Connect with Us

Australianët në garë për gjetjen e kurës ndaj Coronavirusit/ Dy ilaçet që mund të luftojnë virusin sipas shkencëtarëve

Shëndeti

Australianët në garë për gjetjen e kurës ndaj Coronavirusit/ Dy ilaçet që mund të luftojnë virusin sipas shkencëtarëve

Publikuar

-

Ilaçet e përdorura për të trajtuar HIV dhe Malarian mund të përdoret për të luftuar Coronavirusin, sipas shkencëtarëve australianë.

Një skuadër ekspertësh për problemet e infeksioneve në Universitetin e Queenslands në Brisbane kanë thënë se kanë zbuluar dy ilace ekzistuese që mund të menaxhojnë përhapjen e Covid 19.

Chloroquine, një ilaç anti-malarial, dhe kombinimi shtypës i HIV-it, lopinavir / ritonavir, të dy thuhet se kanë treguar rezultate premtuese në testet njerëzore dhe e kanë bërë virusin të “zhduket” tek pacientët e infektuar.

Ilaçet po testohen ndërsa studiuesit dhe mjekët në të gjithë botën përleshen për të provuar të gjejnë një vaksinë, kurë ose trajtim për virusin vdekjeprurës.

Rreth 170,000 njerëz në të gjithë globin tani janë infektuar me koronavirus dhe mbi 6.500 kanë vdekur.

Pasi Kina arriti të merrte veten pas shpërthimit të papritur, vendet e tjera u blinduan nga epidemitë e mëdha gati 25,000 njerëz të infektuar janë në Itali, rreth 14,000 në Iran, 8,000 në Spanjë dhe më shumë se 5.000 pjesë në Gjermani dhe Francë.

Studiuesi i Queensland, Profesor David Paterson, tha që shpreson që së shpejti ta provojë këtë te njerëzit pas testimeve që thuhet se mund të zgjasin deri në fund të muajit./CNA.al

Marrë nga Daily Mail.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE