Connect with Us

Jeni të varur nga ëmbëlsirat/ Zbuloni mënyrat se si të hiqni sheqerin nga dieta juaj

Shëndeti

Jeni të varur nga ëmbëlsirat/ Zbuloni mënyrat se si të hiqni sheqerin nga dieta juaj

Publikuar

-

Dëshironi të luftoni yndyrën, rrudhat dhe sëmundjen kronike? Konsideroni uljen e sasisë së sheqerit të tepërt në dietën tuaj.

 

Kaloritë boshe në sheqer padyshim kontribuojnë në shtimin e peshës dhe epideminë e mbipeshes, e cila nga ana tjetër çon në të gjitha llojet e sëmundjeve kronike, përfshirë hipertensionin, sëmundjet kardiovaskulare, diabetin dhe më shumë. Sheqeri madje mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të vjetër se sa jeni duke ndërprerë aftësinë e lëkurës për të riparuar vetveten .

Për të luftuar varësinë tuaj të sheqerit dhe për të qenë sa më të shëndetshëm filloni duke u bërë një detektiv i sheqerit.

 

Identifikoni dhe hidhni të gjithë përbërësit me sheqer në shtëpinë tuaj, duke përfshirë sheqernat e bardha dhe kafen, shurupin e misrit, shurupet e petullave, bllokimet, xhelatët, mjaltin dhe melasa.

Sheqeri shpesh përdoret nga prodhuesit e ushqimit për të zgjatur kohëzgjatjen e një produkti, kështu që madje edhe artikujt e këndshëm shpesh përmbajnë sheqer.

Shikoni çfarë pini

Ne të gjithë e dimë se një kanaçe sode jep një vlerë sheqeri të rekomanduar gati një ditë, por a keni shikuar në pijen tuaj të preferuar të energjisë? Sheqeri është zakonisht përbërësi i dytë kryesor, dhe shumë përmbajnë më shumë sheqer sesa një sode.

Inspektoni ushqimet me vlera shëndetësore

Shumë ushqime të tregtuara si ushqime “shëndetësore” janë gjithashtu plot sheqer. Bollguri i menjëhershëm është i shëndetshëm, por kur bëhet aromatizues mund të ketë deri në 15 gr sheqer për pako. Edhe varietetet e sheqerit të reduktuar mund të kenë 6 gram.

Duke folur për kos, edhe versionet me pak yndyrë mund të kenë 30 gr sheqer për 8-ons shërbim, është ajo që bëjnë ata për të kompensuar mungesën e yndyrës.

Ushqime të tëra si frutat, perimet dhe drithërat. Ato gjithashtu përmbajnë sheqer , një mollë mund të ketë rreth 20 gr sheqer, një banane 14 gram dhe një patate të ëmbël 7 gram.

Por fibrat në atë mollë, banane dhe pataten e ëmbël mund të kënaqin urinë tuaj dhe ta bëjnë trupin tuaj të thithë më ngadalë sheqerin nga frutat. Frutat dhe perimet gjithashtu mbështesin shëndetin tuaj me vitamina, minerale, dhe lëndë ushqyese të tjera në vend të kalorive boshe jo ushqyese.

Ka edhe zëvendësime të tjera që mund të bëni për të ulur sheqerin gjithashtu./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE