Connect with Us

Miliarderi kinez bën gjestin human për SHBA/ Dhuron 500 mijë teste për Coronavirusin dhe 1 milion maska

Kuriozitete

Miliarderi kinez bën gjestin human për SHBA/ Dhuron 500 mijë teste për Coronavirusin dhe 1 milion maska

Publikuar

-

Miliarderi kinez dhe bashkëthemeluesi i Alibaba, Jack Ma tha se ai do të dhurojë 500 mijë tamponë për testimin e Coronavirusit dhe 1 milionë maska  për SHBA.

“Nxjerrja nga përvoja e vendit tim, testimi i shpejtë dhe i saktë dhe pajisjet e duhura mbrojtëse personale për profesionistët e mjekësisë janë më efektive në parandalimin e përhapjes së virusit,” tha Jack Ma në një deklaratë. “Shpresojmë se dhurimi ynë mund t’i ndihmojë amerikanët të luftojnë kundër pandemisë!”

Oferta e Ma erdhi vetëm disa orë pasi Presidenti amerikan Donald Trump deklaroi një emergjencë kombëtare për të çliruar 50 miliardë dollarë në burime federale për të luftuar koronavirusin në mes të autoriteteve të kritikave kishin qenë shumë të ngadalta për të provuar dhe për t’iu përgjigjur ndërsa sëmundja u përhap nga Azia në brigjet e Amerikës.

Ma ka dhuruar një milion maska në Japoni që nga 2 Mars dhe ishte përpjekur të dërgonte një milion maska në Iran që nga 6 Mars, sipas postimeve të tij në Ëeibo. Në një postim të 11 Marsit, ai shkroi se 1.8 milion maska ​​dhe 100,000 komplete testimi do të shkonin në Evropë, me grupin e parë që mbërriti në Belgjikë këtë javë. Ai ndau planet për të dhuruar në Itali dhe Spanjë, dy vende të tjera të goditura nga virusi, gjithashtu.

Kina është furnizuesi më i madh në botë për maska ​​për fytyrën. Ndërsa kriza e koronavirusit në Kinë u rrit në janar, vendi preu eksportet e maskave të fytyrës në pjesën tjetër të botës ndërsa bleu pjesën më të madhe të furnizimit në botë ./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: