Connect with Us

Studiuesit: Pirja e kokainës dëmton sistemin imunitar dhe e bën më të prekshëm ndaj sëmundjeve

Shëndeti

Studiuesit: Pirja e kokainës dëmton sistemin imunitar dhe e bën më të prekshëm ndaj sëmundjeve

Publikuar

-

Ne jemi në mes të një pandemie globale dhe këshillat shëndetësore nga zyrtarët po ndryshojnë me një ritëm të mprehtë . Të gjithë duhet të jemi në fazën ku jemi përgjegjës për shëndetin tonë dhe të bëjmë atë që mundemi për të qëndruar sa më shëndetshëm. Përtej larjes së duarve të përpikta dhe shmangia e pikave të nxehta të mikrobeve, kjo gjithashtu duhet të përfshijë të jesh i ndërgjegjshëm për atë që vendosim në trupin tonë. Kokaina dhe ilaçet e tjera rekreative në të vërtetë mund të veprojnë si imunosupresivë – d.m.th. ato mund të dobësojnë ose komprometojnë sistemin tuaj imunitar, do të thotë që ju mund të jeni më të prekshëm nga defektet dhe viruset.

Nëse jeni i ri dhe i fortë, mendimi për kapjen e koronavirusit mund të mos jetë shumë i bezdisshëm – megjithëse ne me të vërtetë nuk dimë sa duhet që sëmundja të jetë kalorës, edhe nëse jemi të ri – është e rëndësishme të mendoni për njerëzit e cenueshëm që do të vijnë në kontakt me Pra, tani është ndoshta një moment i mençur për të hequr dorë nga ingranazhet. Nëse jo për ju, atëherë për anëtarët e moshuar të familjes dhe njerëzit që mund të jenë më të rrezikuar të kapin mikrobet tuaja nëse sëmureni. “Duke marrë drogë rekreative mund të ketë efekte jashtëzakonisht të dëmshme për sistemin tuaj imunitar,” Dr Aragona Giuseppe, GP dhe këshilltar mjekësor në  Prescription Doctor , tregon Metro.co.uk.

‘Nuk është vetëm vepra e përdorimit që mund të shkaktojë dëmin, është ajo që këto barna i bëjnë trupit me kalimin e kohës, gjë që shkakton dëme afatgjatë në sistemin imunitar. Shumë substanca shkaktojnë dehidrim, lodhje, probleme me gjumin, çështje të shëndetit mendor dhe mungesë ushqimi të duhur, të gjitha këto mund të rezultojnë në një sistem imunitar të dobësuar më tej, dhe kur sistemi imunitar është ulur ne jemi më të rrezikuar nga sëmundje. ‘ Një studim i vitit 2013 në revistën Biologjike Psychiatry zbuloi se përdoruesit e rregullt të kokainës kanë shumë më shumë të ngjarë të kontraktojnë një sëmundje infektive sesa ata që nuk kanë histori varësie.

Studiuesit shtuan se sëmundjet infektive janë ndërlikimet më të zakonshme dhe të kushtueshme shëndetësore të varësisë nga droga dhe përdoruesit kronikë të ilaçeve janë në rrezik veçanërisht të lartë të infeksioneve kontraktuese si HIV, hepatiti B dhe C, edhe nëse nuk injektojnë ilaçe. Shkalla e infeksioneve të tjera si tuberkulozi dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme janë gjithashtu të larta tek njerëzit që përdorin rregullisht kokainë. Studimet qysh në vitet 1990 zbuluan gjithashtu se përdorimi i kokainës mund të “ndryshojë” dhe “dëmtojë” sistemin imunitar. Dhe hetuesit në Spitalin McLean Alkol dhe Qendra e Kërkimit të Abuzimit të Drogës në Belmont, Massachusetts, zbuluan në 2004 që kokaina në vetvete ka një efekt biologjik të drejtpërdrejtë që mund të “ulë aftësinë e një abuzuesi për të luftuar infeksionet”.

Ata zbuluan se një komponent kyç i sistemit imunitar, një proteinë e quajtur interleukin-6 (IL-6), u përgjigj më pak në mënyrë efektive ndaj një sfide imunologjike te pacientët që kishin përdorur kokainë. Disa ekspertë të abuzimit të drogës që kokaina mund të dëmtojnë sistemin tuaj imunitar në një mënyrë tjetër. ‘Gërhitja e kokainës dëmton mukozën në hundë, fyt dhe mushkëri, e cila nga ana tjetër mund të çojë në infeksione të sipërme të frymëmarrjes ose ndjeshmëri ndaj këtyre kushteve,’ thuhet në këshillën e qendrës së varësisë Sunrise House .

Ata shtojnë se, ‘pirja e duhanit kokainë dëmton gjithashtu mushkëritë dhe mund të zvogëlojë reagimin e sistemit imunitar ndaj infeksioneve të mushkërive si bronkiti ose pneumonia.’ Ndërsa ekziston një argument që shkalla e infeksionit është më e lartë te përdoruesit e kokainës sepse ka më shumë të ngjarë të përfshihen në sjellje y të rrezikshme ’, gjithashtu është sugjeruar që vetë kokaina mund të ‘ndërhyjë në reagimin imunitar të trupit ndaj agjentëve infektivë’, si viruset dhe bakteret./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE