Connect with Us

Amerikanët duhet të sakrifikojnë/ Masat për mospërhapjen e Coronavirusit

Shëndeti

Amerikanët duhet të sakrifikojnë/ Masat për mospërhapjen e Coronavirusit

Publikuar

-

Amerikanët po përballen cdo ditë me kufizime të shfrytëzimit të ambienteve publike për shkak të përhapjes së Coronavirusit pasi numri njerëzve të prekur po shtohet dita-ditës.

Qeveria është detyruar të kufizoj hapësirat publike që të evitojnë grumullimin sa më shumë të njerëzve. Duke filluar nga restorantet apo plazhet publike nuk do të jenë të mbyllura. Lëvizja e qytetarëve amerikanë është kufizuar nga ora 08:00 deri në orën 17:00 dhe do të lëvizet vetëm për arsye madhore.

Masat vijnë pasi Shtëpia e Bardhë të hënën ofroi udhëzime të rrepta të krijuara për të zbutur përhapjen e virusit.

Administrata Trump thotë se njerëzit nuk duhet të mblidhen në grupe prej më shumë se 10 dhe u kërkojnë amerikanëve të qëndrojnë larg bare, restorante dhe gjykata ushqimore për 15 ditët e ardhshme, dhe të mos udhëtojnë nëse është e mundur. Ndërsa udhëzimet janë vetëm për 15 ditë, Presidenti tha se pandemia e koronavirusit nuk mund të zhvishet deri në korrik ose gusht. Virusi ka infektuar më shumë se 4,400 njerëz dhe ka vrarë të paktën 80 në Shtetet e Bashkuara, sipas zyrtarëve shëndetësor./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: