Connect with Us

Coronavirus/ Si të menaxhoni shëndetin mendor gjatë periudhës së vetë-izolimit

Shëndeti

Coronavirus/ Si të menaxhoni shëndetin mendor gjatë periudhës së vetë-izolimit

Publikuar

-

Teksa Coronavirusi vijon të përhapet në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria ka marrë masa për distancimin shoqëror dhe ka kërkuar shmangien e udhëtimeve në raste të panevojshme.

Masat përfshijnë të punuarin nga shtëpia nëse është e mundur si dhe duke mos vizituar ambiente të populluara si restorante dhe teatre.

Në vende të tjera si Italia dhe Spanja, njerëzit janë izoluar brenda shtëpive të tyre pasi shteti ka dhënë urdhër të qëndrojnë të vetizoluar, ku policia vëzhgon me dron njerëzit të cilët shkelin urdhrin dhe dalin jashtë.

Të Dielën Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH)  lëshoi ​​një udhëzues të shëndetit mendor  për njerëzit që janë izoluar duke thënë:”Kjo krizë po shkakton stres tek njerëzit”.

Por cfarë duhet të bëni nëse shëndeti juaj mendor po përkeqësoet nga vetizolimi? A ka mënyra për të siguruar gjendje emocionale dhe mirqënien e trurit gjatë kësaj periudhe të gjatë vetmie?

Lëvizja në ambiente të ndryshme ose ndryshe “mikro-ashensorët”

Gjatë ditëve normale teksa shkojmë në punë apo dalim, pa kuptuar kryejmë edhe lëvizje të tjera si marrja e një kafeje. Një nga problemet kryesore me izolimin është që ne të fillojmë të humbasim “mikro-ashensorët” që normalisht i kemi bërë gjatë gjithë ditës sonë, pa e kuptuar fare domosdoshmërisht.

“Kur jeni vetëm në shtëpi kjo nuk ndodh, dhe efekti kumulativ i kësaj është masiv, veçanërisht rreth periudhës dyjavorshe. Kështu që, në vend të kësaj, ne duhet të krijojmë mikro-ashensorë, duhet të jetë diçka që gjeneron një ndjenjë të arritjes. Kjo mund të jetë një ushtrim i ri, të mësoni ndonjë gjuhë të huaj, të bisedoni me dikë në FaceTime ose të bashkoheni me një bibliotekë librash në internet. ”

Mbani një dietë të shëndetshme

Kur jeni në shtëpi mund të jetë joshëse të thjesht të uleni në divan pa lëvizur, të hani ushqime të paekuilibruar dhe të bëni snack gjatë gjithë ditës, si një mënyrë për të argëtuar veten. Por Emma Carrington, menaxhere e këshillave dhe informacionit në  Mental Health UK , thotë: “Bëni më të mirën për të ngrënë mirë. Nëse nuk keni njerëz që mund t’ju sjellin ushqim, atëherë shihni nëse mund të regjistroheni në dërgesat në shtëpi nga supermarketi juaj lokal.

Angazhohuni me natyrën

Stephen Buckley, drejtues i informacionit në Mind , thotë se duhet të përpiqeni të ekspozoni në botën e jashtme dhe të ushtroheni sa më shumë që të jetë e mundur brenda kufijve. “Shëndeti ynë fizik dhe shëndeti mendor janë të lidhura, prandaj përpiquni të krijoni një rutinë që përfshin disa ushtrime fizike,” thotë ai. “Megjithëse nuk mund të kaloni kohë me të tjerët, shfrytëzoni sa më shumë çdo hapësirë ​​private në natyrë që keni – si kopsht apo ballkon – nëse keni një të tillë, pasi të qenit në natyrë mund të ndihmojë mirëqenien tonë.”

Mbani një sens rutine

Edhe pse doni të ruani një rutinë, Dr Lucy Atcheson paralajmëron të mos bini në një cikël gjumi, pune, ngrënie dhe përsëritjeje: “Gjeni ca kohë për të pasur ende vlerë për ditën tuaj, jeta nuk mund të jetë vetëm të hahet dhe të flini. Bëni diçka argëtuese për veten tuaj (kjo nuk është vetëm Netflix).

Mos qëndroni para një ekrani, ndryshoni aktivitetet tuaja

Të ulesh para një ekrani tërë ditën – qoftë për punë apo kënaqësi – nuk është mënyra më e mirë për të kaluar periudha të gjata kohe. Sidomos sepse drita blu nga pajisjet , si telefonat inteligjentë, mund të jetë prishësuese për gjumin tuaj dhe mirëqenien e përgjithshme.

Qëndroni të lidhur me njerëzit

Vetëm se po izoloheni, nuk do të thotë që duhet të shkëputeni plotësisht, thotë Anxicioni në Mbretërinë e Bashkuar. “Nëse mendoni se po filloni të luftoni, merrni pak kohë për të thirrur një mik apo anëtar të familjes. Flisni se si po ndiheni. Nëse nuk keni askënd, me të cilin mund të flisni, mund të telefononi linja mbështetjeje emocionale si Samaritans dhe SANEline. ” OBSH rekomandon gjithashtu ruajtjen e rrjetit tuaj social gjatë izolimit të vetvetes: “Edhe kur izoloheni, përpiquni sa më shumë që të jetë e mundur të mbani rutinat tuaja ditore personale ose të krijoni rutina të reja. Nëse autoritetet shëndetësore kanë rekomanduar të kufizoni kontaktin tuaj fizik shoqëror për të përmirësuar shpërthimin, ju mund të qëndroni të lidhur me email, media sociale, video konferencë dhe telefon. ”

Limitoni kontaktin tuaj me lajmet

Nëse po shihni se mbulimi i vazhdueshëm 24/7 i koronavirusit po ndikon në shëndetin tuaj mendor, veçanërisht në median sociale, atëherë mund të hiqni dorë. Organizata Botërore e Shëndetit thotë: «Një rrjedhë gati e vazhdueshme e lajmeve për një shpërthim mund të bëjë që dikush të ndjehet i shqetësuar.

Mos u tërhiq nga mendimet negative

Dr Lucy Atcheson thotë se një nga gjërat më të rrezikshme për shëndetin tuaj mendor është të kesh shumë kohë për të menduar për jetën tënde në mënyrë kritike. Ajo shpjegon: «Kur izoloheni ju keni shumë kohë për të menduar dhe është shumë e zakonshme të përjetoni pakënaqësi masive të jetës si rezultat. Ju mund ta filloni procesin duke u ndjerë i qetë dhe jo germafobik por gradualisht filloni të morfroheni në këtë. Ju futeni në një rrjedhë të vazhdueshme për të kritikuar jetën tuaj dhe veten tuaj, dhe me të vërtetë duhet të shmangni ato spirale njohëse negative. “

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: