Connect with Us

Franca thotë se Ibuprofen mund të përkeqësojë Coronavirusin/ Ekspertët: Duhen më shumë prova

Shëndeti

Franca thotë se Ibuprofen mund të përkeqësojë Coronavirusin/ Ekspertët: Duhen më shumë prova

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë në Francë ka sugjeruar se qetësuesit antinflamator si ibupfrofen mund të përkeqësojnë Coronavirusin., duke iu drejtuar njerëzve të ndërgjegjsohen pasi nuk duhet të përdorin ilace për të trajtuar simptomat.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Veran, i cili ka punuar edhe si neurolog, ka postuar në Tëitter të shtunën se “marrja e ilaçeve anti-inflamatore (ibuprofen, kortizon …) mund të jetë një faktor rëndues i infeksionit. Nëse keni ethe, merrni paracetamol. Sugjerimi i tij u kritikua nga disa ekspertë të shëndetit, të cilët cituan mungesën e provave në dispozicion të publikut që sugjerojnë një lidhje midis ibuprofen dhe efekteve anësore të koronavirusit. Aktualisht nuk ka asnjë provë shkencore të botuar që virusi është përkeqësuar nga ibuprofen. Sidoqoftë, rekomandimi i Veran erdhi në të njëjtën ditë që qeveria franceze raportoi se “efektet e rënda negative” të lidhura me përdorimin e ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide (NSAID), familja e barnave që përfshin ibuprofen, janë identifikuar ” tek pacientët e prekur nga Covid-19, në raste të mundshme ose të konfirmuara “.

“Ne përsërisim që trajtimet për ethet apo të dhimbjeve të tjera që lidhen me Covid-19 napo të cdo problem tjetër respirator këshillohet paracetamoli”, shtuan udhëzimet e reja të ministries.

Tëeet-i i Veran-it u nda gjerësisht, veçanërisht në Francë, dhe këshilla ka ngritur pyetje mbi ndikimin e ibuprofen në trajtimin e virusit. CNN ka kontaktuar ministrinë franceze të shëndetësisë për koment.

“Me shqetësim të thellë për këtë deklaratë të guximshme,” tha Muge Cevik, studiues në Universitetin e St Andreës Infeksionit dhe Divizionit Global të Shëndetit, në Tëitter. “Nuk ka asnjë provë shkencore që unë jam i vetëdijshëm për atë që ibuprofen [ndikon për keq] rezultate në # COVID19.”

“Unë nuk mendoj se kemi pasur ndonjë provë të fortë për të sugjeruar se [ibuprofen rënduese Covid-19] është një shqetësim në këtë pikë,” tha Dr. Yvonne Maldonado, profesor i pediatrisë dhe sëmundjes infektive epidemiolog në Universitetin Stanford në Kaliforni. Por ekspertë të tjerë sugjeruan që këshillat e Veranit janë në përputhje me udhëzimet e përgjithshme të disa vendeve për qetësuesin anti-inflamator siç është ibuprofen, edhe nëse lidhja e tyre specifike me koronavirusin nuk është e qartë. NSAIDs mund të ndikojnë në mënyrën se si Covid-19 lidhet me qelizat njerëzore, sipas Dr. Yogen Kanthi, profesor ndihmës i kardiologjisë në Universitetin e Miçiganit, i cili studion inflamacionin.

“Ka të dhëna nga studimet themelore të shkencës që kanë treguar se vetë Covid-19 lidhet me një proteinë në sipërfaqen e qelizave të quajtur ACE2”, tha ai. “Ekziston një rrezik hipotetik që dhënia e NSAIDs si ibuprofen mund të rrisë nivelin e ACE2 të treguar në modelet e kafshëve, por jo te pacientët.”

Disa mjekë dhe studiues thanë se duhen më shumë prova para se të tërhiqen lidhjet midis simptomave ibuprofen dhe Covid-19, dhe pacientët të cilëve u është dhënë recetë anti-inflamatore për problemet shëndetësore afatgjata duhet të flasin me mjekët e tyre përpara se të ndryshojnë ilaçet./CNA.al

Marrë nga CNN

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE