Connect with Us

Masat kundër koronavirusit/ Çfarë lejohet dhe çfarë nuk lejohet në Gjermani

Kuriozitete

Masat kundër koronavirusit/ Çfarë lejohet dhe çfarë nuk lejohet në Gjermani

Publikuar

-

Gjermania po mbyll shumë abmiente publike në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Ja çfarë dimë në lidhje me kufizimet.

– Që nga e hëna pasdite, kishte më shumë se 6.400 raste të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani dhe 16 njerëz kanë vdekur.

– Qeveria federale, së bashku me 16 shtetet e Gjermanisë, kanë rënë dakord për masa të reja, shumë larg, me shpresën për të ngadalësuar përhapjen.

– Ministri i Jashtëm Heiko Maas ka këshilluar kundër udhëtimit jashtë vendit; ndërsa Baden-Ëürttemberg dëshiron të mbyllë aeroportet.

– Bavaria ka shpallur një katastrofë .

– Instituti Robert Koch u ka kërkuar njerëzve që të përmbahen nga “ahengjet korona” në shtëpitë e tyre në dritën e bareve dhe klubeve të mbyllura. Kancelarja gjermane Angela Merkel të hënën apeloi para publikut për mirëkuptimin e tyre dhe për të ndjekur rregulloret e reja, të cilat fillojnë në ditën e martë.

“Asnjëherë më parë nuk janë marrë masa të tilla në vendin tonë. Janë paksa të paarritshme por të nevojshme për momentin”, është shprehur Merkel. Ajo shtoi se shtetet federale dhe autoritetet lokale ishin përgjegjëse për zbatimin.

“Ulja e kontaktit social” është mënyra më efektive për të përmirësuar përhapjen e koronavirusit, tha Merkel.

“Sa më shumë individë t’i përmbahen këtyre rregullave, aq më shpejt do të kapërcejmë këtë krizë,” tha kancelarja.

Ja çfarë do të mbyllet:

– Dyqane, qendra tregtare dhe qendra dalëse

– Bare dhe klube

– Të gjitha shtëpitë e operës dhe teatrit, sallat e koncerteve dhe sallat e filarmonisë

– Muzetë dhe ekspozitat

– Parqet e kohës së lirë dhe të kafshëve

– Arkadat, kazinotë dhe dyqanet e basteve

– Bordelet

– Objektet sportive, pishinat

– Studiot e palestrës

– Shkollat ​​e të mësuarit të të rriturve dhe kolegjet muzikore

– Restorantet dhe kafenetë mund të qëndrojnë të hapura por ata do të duhet të mbyllen çdo ditë deri në oren 18:00 dhe mund te hapen herët ne oren 06:00 të mëngjesit. Ata duhet të prezantojnë rregullore në distancë për tabelat ose, për shembull, të kufizojnë numrin e mysafirëve.

Ja çfarë do të qëndrojë e hapur. Qeveria po shqyrton gjithashtu hapjen e disa prej lehtësive të mëposhtme të dielave.

– Supermarkete

-Pikat me pakicë dhe shumicë për ushqim

– Tregjet javore

– Shërbimet e dorëzimit

– Farmacitë

– Dyqanet e furnizimit mjekësor

– Farmacitë

– Stacionet e benzinës

– Bankat dhe bankat e kursimeve

– Zyrat postare

– Parukierë

– Lavanderi

Të gjitha shkollat ​​dhe çerdhet janë të mbyllura deri pas festave të Pashkëve të cilat përfundojnë në 20 Prill.

Shumë ndërtesa publike kanë mbyllur dyert e tyre tani për tani, ndërsa shumë kompani i kanë nxitur punonjësit të punojnë nga shtëpia.

Përsa i përket transportit, gjithashtu do të jetë i kufizuar. Merkel tha se të gjithë udhëtimet e panevojshme do të ndalen dhe duhet të qëndrojnë në shtëpi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: