Connect with Us

Coronavirus/ Pse nuk duhet të punoni nga shtrati gjatë periudhës së vetë-izolimit

Kuriozitete

Coronavirus/ Pse nuk duhet të punoni nga shtrati gjatë periudhës së vetë-izolimit

Publikuar

-

Ndërsa koronavirusi përhapet dhe merren masa më të mëdha për distancimin shoqëror, shumë prej nesh kanë filluar të punojnë nga shtëpia. Të kesh hapësirë ​​për një zyrë në shtëpinë tuaj është një gjë e rrallë, kështu që ka kuptim që ne po krijojmë hapësira pune të ngjeshura nga sofrat , dyshemetë dhe banakët e kuzhinës tonë.

Por ka një vend ku nuk duhet të punosh kurrë, është pikërisht shtrati. Ne e dimë, është shumë joshëse të qëndrosh në shtrat dhe të mbuloheshme batanije dhe përpara të vendosësh kompjuterin. Puna nga shtrati është një ide e tmerrshme. Ajo shkatërron shëndetin tuaj mendor, punën tuaj, shpinën, gjumin dhe higjenën tuaj.
Cështja kryesore del nga mënyra se si truri juaj bën lidhjen midis vendndodhjes dhe mënyrës se si duhet të sillet . Kur nuk jeni më në zyrën tuaj të zakonshme, të cilën truri i shoqëron me bërjen e punës, është e lehtë që përqendrimi juaj të tundet dhe produktiviteti të zbehet.

Kur punoni nga hapësirat që janë të destinuara për të pushuar, linja midis punës dhe mos-punës bëhet më e mërzitshme dhe të dyja palët vuajnë. ‘Sigurohuni që të zbatoni dhe mbani kufijtë e rrept, kjo do të jetë thelbësore për t’ju lejuar të mbani shëndetin tuaj mendor gjatë punës nga shtëpia,’ thotë psikologu Charlotte Armitage për Metro.co.uk. ‘Ka një numër arsyesh pse të punosh nga shtrati yt është një ide e keqe, jo vetëm që është e keqe për shëndetin dhe sjelljen tënde fizike, por është e padobishme nga një këndvështrim psikologjik.

Nëse punoni në çdo dhomë të shtëpisë tuaj, do të filloni ta lidhni shtëpinë tuaj me punën, duke e bërë shumë të vështirë të ndërpriteni nga puna dhe të krijoni çekuilibër jo të shëndetshëm në rutinën tuaj të punës. ‘Në rastin ideal, keni nevojë për një hapësirë ​​që është posaçërisht për punë, në të cilën mund të mbyllni derën kur të dëshironi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: