Connect with Us

Varësia ndaj alkoolit/ Konsumimi i tij mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar dhe bëheni më të prekshëm ndaj viruseve

Kuriozitete

Varësia ndaj alkoolit/ Konsumimi i tij mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar dhe bëheni më të prekshëm ndaj viruseve

Publikuar

-

Në kohë të pasigurta si këto, mund të duket joshëse që të bini pre e alkoolit. Ne të gjithë jemi në ankth, të gjithë jemi të mbërthyer brenda, festat janë anuluar,  ndoshta është koha më e përshtatshme për tu varur nga alkooli apo droga ndaj duhet të tregoni shumë kujdes.

Jo vetëm që përdorimi i alkoolit si një antidot i ankthit është vërtet i keq për shëndetin tuaj mendor, ekspertët gjithashtu thonë që pirja e tepërt mund të dobësojë sistemin tuaj imunitar, e cila është saktësisht e kundërta e asaj që duam në mes të një pandemie globale. Ndërsa ne të gjithë po përpiqemi të mbrojmë shëndetin duke larë duart, duke ngrënë shëndetshëm dhe duke qëndruar aktiv, është po kaq e domosdoshme të qëndroni larg pijeve.

Nëse jo për veten tuaj, atëherë për njerëzit më të prekshëm në jetën tuaj

‘Konsumimi i sasive të tepërta të alkoolit mund të shkaktojë dëme në qelizat imune në mushkëri dhe sistemin e sipërm të frymëmarrjes,’ shpjegon Dr Aragona Giuseppe, mjek dhe këshilltar mjekësor në  Doktorin e recetave , ‘e cila nga ana tjetër mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të tilla si tuberkulozi, pneumonia dhe sindromi i distresit të frymëmarrjes, për të mos përmendur duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj viruseve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: