Connect with Us

Çfarë është distanca sociale/ A do ta ndalojë përhapjen e Coronavirusit

Life Style

Çfarë është distanca sociale/ A do ta ndalojë përhapjen e Coronavirusit

Publikuar

-

Boris Johnson u shpreh publikisht se të gjithë udhëtimet jo thelbësore në Mbretërinë e Bashkuar duhet të ndalen. Kjo përfshin “masa të distancës sociale” siç është puna nga shtëpia aty ku është e mundur dhe mos frekuentimi i pijetoreve, restoranteve apo teatër.

Sekretari i Shëndetësisë,  Matt Hancock sugjeroi gjithashtu se personat mbi moshën 70 vjeç mund të duhet të izolohet për një periudhë muajsh, edhe nëse nuk ka simptoma, në një përpjekje për të frenuar shpërthimin.

Por çfarë do të thotë distanca shoqërore dhe a do të lejojë që shpërthimi të përhapet më tej? Këtu keni gjithçka që duhet të dini.

Cfarë është distanca sociale?

Sipas Public Health England (PHE), koronavirusi mund të përhapet kur njerëzit kanë kontakt të ngushtë dhe të qëndrueshëm me të tjerët që nuk janë të infektuar. Kjo zakonisht nënkupton të kaloni më shumë se 15 minuta brenda dy metrave të një personi të infektuar, siç është biseda me dikë për shembull.

Kjo është arsyeja pse qeveria po u kërkon njerëzve që kanë infeksion të izolohen në shtëpi dhe të mos dalin jashtë dhe se ku mund ta kalojnë atë. Sidoqoftë, vetë izolimi i tij mund të mos jetë i mjaftueshëm për të ngadalësuar përhapjen e një virusi.

PHE deklaron se distancimi social i referohet një numri masash që do të zvogëlonin shoqërizimin në vendet publike. Kjo mund të përfshijë veprimtari argëtuese ose sportive, duke zvogëluar përdorimin e transportit publik jo thelbësor dhe duke rekomanduar më shumë njerëz që punojnë nga shtëpia./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE