Connect with Us

Netflix dhe YouTube po ngadalësohen në Evropë për të mos shkëputur internetin

Teknologji

Netflix dhe YouTube po ngadalësohen në Evropë për të mos shkëputur internetin

Publikuar

-

Netflix dhe YouTube do të zvogëlojnë cilësinë e transmetimit në Evropë për të paktën muajin tjetër për të parandaluar shembjen e internetit nën presionin e përdorimit të paparë për shkak të pandemisë koronavirus. Të dy kompanitë thanë se masat do të ndikojnë në të gjitha transmetimet e videos për 30 ditë.

“Ne vlerësojmë se kjo do të zvogëlojë trafikun e Netflix në rrjetet evropiane me rreth 25% duke siguruar gjithashtu një shërbim me cilësi të mirë për anëtarët tanë,” tha një zëdhënës Netflix në një deklaratë.

Një zëdhënës i Google ( GOOGL ) , i cili zotëron YouTube, tha: “Ne do të vazhdojmë të punojmë me qeveritë e shteteve anëtare dhe operatorët e rrjetit për të minimizuar stresin në sistem, duke siguruar gjithashtu një përvojë të mirë të përdoruesit.”

Ndryshimet pasojnë thirrjet nga zyrtarët e BE për shërbime streaming dhe përdoruesit individualë për të hedhur video me definicion të lartë për të parandaluar prishjen e internetit. Me kaq shumë vende në bllokime të detyruara për të luftuar përhapjen e virusit, qindra miliona që punojnë nga shtëpia dhe madje edhe më shumë fëmijë jashtë shkollës, zyrtarët ishin të shqetësuar për tendosjen e madhe në internet.

Komisioneri Evropian Thierry Breton, i cili është përgjegjës për tregun e brendshëm të BE-së që mbulon më shumë se 450 milion njerëz, foli me CEO të Netflix ( NFLX ) Reed Hastings të Mërkurën dhe përsëri të enjten në lidhje me videot e tendosjeve që po vendoseshin në rrjete.

Në një deklaratë të enjten, Breton tha se duke pasur parasysh situatën e pashembullt, platformat streaming, operatorët e telekomit dhe përdoruesit “të gjithë kanë një përgjegjësi të përbashkët për të ndërmarrë hapa për të siguruar funksionimin e qetë të internetit gjatë betejës kundër përhapjes së virusit”.

Sipas një raporti të vitit 2019 nga ndërmarrja amerikane e pajisjeve të rrjetit Sandvine, video përbën mbi 60% të të dhënave të shpërndara nga ofruesit e Internetit te konsumatorët, me Netflix që llogaritin pak më pak se 12% të totalit trafikut. Trafiku i Google, i drejtuar nga YouTube, përbën 12% të tjera.

Një zëdhënës i Netflix i tha CNN Business zvogëlimin mund të nënkuptojë se disa përdorues “shohin një ulje të cilësisë së perceptueshme të videos”, ndërsa të tjerët nuk do të shohin ndonjë ndryshim.

Një zëdhënës për Amazon ( AMZN ) tha se ai gjithashtu ka filluar përpjekjet për të zvogëluar nivelet e transmetimit në shërbimin e tij Prime Video, dhe se po punonte me autoritetet për të ndihmuar në zbutjen e bllokimeve të rrjetit.

Komisioni tha që ndërsa ka pasur një rritje të mprehtë në përdorimin e internetit, deri më tani nuk janë raportuar ndërprerje ose efekte të kundërta. Zyrtarët e BE thanë që ata do të punojnë me rregullatorin që mbikëqyr komunikimet elektronike në bllok për të krijuar një mekanizëm të veçantë raportimi për të monitoruar trafikun e internetit dhe për t’iu përgjigjur çështjeve të kapaciteteve.

Operatorët e telekomit thanë se mbështesin thirrjet që klientët të kalojnë në transmetimin standard të përcaktimit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE