Connect with Us

Rastet kur nuk duhet të kryeni marrëdhënie seksuale/ Ja çfarë thonë ekspertët

Life Style

Rastet kur nuk duhet të kryeni marrëdhënie seksuale/ Ja çfarë thonë ekspertët

Publikuar

-

Seksi duhet të shmanget për shtatë ditë, nëse njëri nga partnerët shfaq simptoma si kollë ose ethe dhe rekomandohet që gjatë kësaj periudhë  të enë në dhoma të ndara, sqaron eksperti.

Po ashtu personat që janë në moshën mbi 70 vjeç, apo personat me sëmundje kronike ose gratë shtatzëne duhet të shmangin sa më shumë kontaktet dhe seksin. Nga krahu tjetër shumë qeveri kanë dhënë këshilla sistematike që njerëzit të distancohen nga jeta e tyre sociale, për të ngadalësuar në këtë mënyrë përhapjen e koronavirusit. Por ende nuk ka dhënë një informacion bazik, në lidhje me seksin.

“Nëse ju ose partneri juaj izoloheni sepse njëri prej jush ka simptoma dhe jetoni së bashku, nuk është e nevojshme të hiqni dorë nga seksi. Por, nëse partneri juaj është  një nga grupet e rrezikshmërisë së lartë të koronavirusit, siç mund të jetë personat e moshës mbi 70 vjeç, personat me sëmundje kronike apo grate shtatzënë, atëherë duhet të qëndroni larg njëri-tjetrit sa më shumë të jetë e mundur. Nga kjo nënkuptohet që të shmangni seksin për shtatë ditët e para”, u shpreh profesori.

Gjithashtu Profesor Hunter këshilloi shmangien e seksit gjatë kësaj periudhe, për të gjithë personat, qofshin të shëndetshëm ose jo, dhe ripërsëriti këshillat për higjienën dhe larjen e duarve.

“Pavarësisht nëse bëni apo nuk bëni seks gjatë kësaj periudhe, mos harroni të lani duart rregullisht për 20 sekonda dhe shmangni prekjen e fytyrës tuaj, ose të partnerit ose partneres nëse duart janë të palara. Rreziku kryesor për t’u infektuar me virusin gjatë seksit  vjen nga të qënit afër me partneren apo partnerin tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE