Connect with Us

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit.

Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do të dëmtohet . Dhe u kërkon personave përgjegjës që të jenë më të hapur në lidhje me planet e tyre për mbledhjen e të dhënave.

BBC kërkoi që të dy NHSX – njësia drejtuese e teknologjisë së shërbimit shëndetësor dhe Departamenti i Shëndetësisë të përgjigjen. Koreja e Jugut, Singapori dhe Izraeli janë ndër vendet që kanë vendosur tashmë aplikacione që mund të ndihmojnë autoritetet të gjurmojnë me kë përdorues kanë rënë në kontakt, për të ndihmuar në modelimin e përhapjes së virusit.

Tajvani gjithashtu ka prezantuar atë që e quan një sistem “gardh elektronik” që paralajmëron policinë lokale nëse një përdorues i karantizuar largohet nga shtëpia e tyre ose fiket celularin e tyre për shumë kohë.

Dhe në Evropë, një numër i operatorëve të rrjetit celular kanë ofruar të japin të dhëna anonimizuese në lidhje me lëvizjet e përdoruesve për të ndihmuar në identifikimin e “zonave të nxehta” të mundshme, ku virusi mund të jetë në rrezik më të madh të përhapjes.

Këshilltari i Kryeministrit Dominic Cummings organizoi një takim në Doëning Street në 11 Mars në të cilin u pyetën dhjetëra drejtues të industrisë së teknologjisë si mund të ndihmojnë në zhvillimin e një aplikacioni për të trajtuar Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar. Por nuk ka asnjë njoftim zyrtar për atë që do të bëjë apo kur do të nisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE