Connect with Us

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Bedtime Math

Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit.

Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u dha nxënësve ekuivalentin e një avantazhi tre-mujor ndaj bashkëmoshatarëve të tyre gjatë një viti shkollor, ndërsa gjithashtu ndihmoi prindërit me “ankthin e matematikës”.

Erase All Kittens

Mjetet më të mira të të mësuarit janë ato që i mësojnë fëmijëve aftësi jetike pa i kuptuar ato. Erase All Kittens i përshtatet saktësisht kësaj, duke prezantuar fëmijët e moshës 8-13 vjeç si të kodojnë përmes një aventure epike për shpëtimin e koteleve. Lojë fituese me shumë çmime është krijuar për të mësuar aftësi profesionale të programimit, me një theks të veçantë në frymëzimin e vajzave për të koduar.

Diary ZappKy aplikacion interaktiv i gazetarisë ndihmon fëmijët të zhvillojnë aftësitë e tyre të arsimimit, ndërsa gjithashtu të përfshijnë imagjinatën dhe krijimtarinë e tyre.

Krijuesit e saj e përshkruajnë Ditarin e Aplikacionit si “kohë pozitive të ekranit” dhe ofron një mënyrë inovative për të rinjtë për të dokumentuar jetën e tyre të përditshme – edhe nëse shumica e çdo dite shpenzohet brenda.

Fëmijët mund të vizatojnë ose të shkruajnë për ditët e tyre duke përdorur lapsa virtuale për t’u ngjyrosur dhe mjete speciale për efekte, ndërsa udhëhiqen nga krijesa e tyre e personalizuar ‘Zappicon’. E gjithë kjo pa pasur nevojë që prindërit të shqetësohen për blerjet brenda aplikacionit ose reklamat.

Professor Astro Cat’s Solar System

Të gjithë prindërit do të jenë të njohur me librin shumë të dashur të Eric Carle Very Hungry Caterpillar , nga i cili ky aplikacion artistik merr frymëzimin e tij. Luajtja Caterpillar Creative inkurajon fëmijët të vizatojnë, pikturojnë, ngjyrosin, dizajnojnë dhe krijojnë duke përdorur një gamë modelesh, tekstesh dhe kanavacash. Ajo funksionon pak si një version i përshtatshëm për fëmijë i PhotoShop, duke prezantuar koncepte redaktimi si shtresa që lejojnë përdoruesit të krijojnë gjithçka, nga kolazhet, deri tek vepra arti unike. E përputhshme me Apple Pencil në iPad Pro, Rishikimi i Teknologjisë së Fëmijëve e renditi këtë ndër 10 aplikacionet më të rëndësishme për iPad-in e parë të një fëmije.

Sistemi diellor i profesorit Astro Cat

Bazuar në serinë e librave të njohur  profesor Astro Cat , kjo aplikacion u lejon fëmijëve të eksplorojnë sistemin diellor me ndihmën e një maceje të lëvizshme. Faktet magjepsëse të hapësirës janë të endura në një histori argëtuese që ndjehet shumë si të lexosh një libër. Mund të jetë po aq argëtuese për të rriturit sa për fëmijët, duke paraqitur ilustrime, animacione dhe madje edhe kuize për të provuar se sa keni mësuar gjatë rrugës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Lajmet rreth koronavirusit/ Mjekët drejtohen në Twitter dhe TikTok

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari ekzekutiv i departamentit të Mjekësisë së Përgjithshme të Mass General dhe profesor ndihmës i Shkollës Mjekësore në Harvard, Ali Raja ka përdorur Tëitter për të shkëmbyer informacione rreth koronavirusit, i njohur gjithashtu si Covid-19, duke përfshirë pajisje personale mbrojtëse për profesionistët mjekësorë dhe rëndësia e distancës sociale, për 57,000 ndjekësit e tij dhe për […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Inxhinierët e Mercedes F1 në ndihmë të të prekurve nga Coronavirus/ Në më pak se 100 orë krijojnë një aparat për frymëmarrjen

Publikuar

-

Nga

Prodhuesi i motorit në Formula 1 Mercedes është bashkuar me klinikë dhe inxhinierë universitarë në Londër për të krijuar një apartat për frymëmarrjen për pacientët me koronavirus që mund të prodhohen shpejt në masë, një zhvillim që mund të ndihmojë në uljen e nevojës për ventilatorë. Pajisja e vazhdueshme e presionit pozitiv të ajrit të […]

LEXO TE PLOTE