Connect with Us

Industria e modës i përgjigjet thirrjes për maska dhe pajisje mbrojtëse për të luftuar Covid-19

Fashion

Industria e modës i përgjigjet thirrjes për maska dhe pajisje mbrojtëse për të luftuar Covid-19

Publikuar

-

Me mbylljen e dyqaneve, dhe eventeve të ndryshme të modës pjesa më e madhe e shtëpive të modës po japin ndihmën e tyre për të luftuar coronavirusin.

Tani, dizajnerët, etiketat luksoze dhe konglomeratet e modës janë të gjithë bashke për të ndihmuar në tejkalimin e mungesës së maskave dhe pajisjeve të tjera mbrojtëse personale (PPE) në disa nga vendet më të goditura nga ky virus.

Në SH.B.A., ku zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se rezervat e pajisjeve medicinale mund të jenë të pamjaftueshme pavarësisht se prodhuesit rritin prodhimin , disa punëtorë mjekësorë janë detyruar të ripërdorin maskat ​​madje t’i bëjnë edhe vetë.

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, bëri thirrje për ndihmë në shtetin më të goditur nga vendi në Twitter, duke shkruar: “Ne kemi nevojë që kompanitë të jenë krijuese për të furnizuar me veshjet thelbësore për punëtorët tanë të kujdesit shëndetësor.”

Thirrja e tij u përgjigj me oferta për prodhimin e retool dhe vendosjen e ekipeve të qepjes dhe burimeve të papërdorura për t’u përdorur.

Një nga të parët që u përgjigj ishte projektuesi dhe alumni i “Project Runway”, Christian Siriano. “Nëse @NYGovCuomo thotë se kemi nevojë për maska, ekipi im do të ndihmojë në bërjen e disa prej tyre,”

Stilisti Nepalese-Amerikan Prabal Gurung, i cili është me qendër në New York, gjithashtu ka ofruar të ndihmojë, duke thënë përmes llogarisë së tij në Instagram markën e tij se ai shpresonte se “jo vetëm për të mbushur boshllëkun e PPE kritike, por për të mobilizuar partnerët tanë vendas, duke ringjallur prodhuesit amerikanë dhe furnitorët “. Dhe stilisti Brandon Maxëell, i cili ka veshur figura të profilit të lartë nga Lady Gaga te Michelle Obama, njoftoi se ai po përcjell burime drejt prodhimit të veshjeve për punonjësit e mjekësisë.

Diku tjetër në vend, marka luksoze e rrobave të notit Karla Colletto ka ofruar fabrikën e saj në Virxhinia, dhe Los Angeles Apparel (një markë e themeluar nga Dov Charney i Amerikës së Veshjeve) dhuroi shërbimet e fuqisë punëtore të saj për 450 persona, për të prodhuar maska ​​për fytyrën. Dhe nuk është vetëm markat e konsumatorëve që ndihmojnë – përparësi dhe prodhuesi i veshjeve të kuzhinës Hedley & Bennett, për shembull, tani po prodhon maska ​​për punëtorët e vijës së përparme me ndihmën e dhurimeve.

Sidoqoftë, në Evropë janë shfaqur ofertat më thelbësore, me disa nga kompanitë më të mëdha në botë të modës që hedhin peshën e tyre pas prodhimit të PPE. Dy nga gjigantët e kontinentit, H&M dhe Inditex, ndërmarrja mëmë e Zara, janë angazhuar të dy për të përgatitur operacionet e tyre të konsiderueshme drejt furnizimeve mjekësore.

Konglomerati francez i luksit Kering njoftoi se dy markat e saj, Balenciaga dhe Yves Saint Laurent, po përgatiten të prodhojnë maska ​​të mbuluara me kova. Grupi gjithashtu është zotuar të marrë 3 milion maska ​​kineze për shërbimin shëndetësor francez, ndërsa marka e tij më e madhe, Gucci, po kërkon të bëjë dhe dhurojë 1.1 milion maska ​​dhe 55,000 pantallona mjekësore për autoritetet në Italinë e goditur me vështirësi.

Rival LVMH, i cili posedon Louis Vuitton dhe Christian Dior ndër të tjera, gjithashtu po përdor zinxhirin e saj global të furnizimit për të buruar 40 milion fytyra nga Kina gjatë katër javëve të ardhshme. Shumëkombësh do të financojë dorëzimet me vlerë të javës së parë, një premtim që arrin në pesë milion euro, sipas një njoftimi për shtyp.

Italia është vendi ku pajisjet më të reja janë të nevojshme më së shumti, ne veri te vendit eshte zona më e dëmtuar në botë. Këtu, Prada tha se ka filluar prodhimin e 80,000 veshjeve mjekësore dhe 110,000 maska ​​me kërkesë të autoriteteve në Toskan./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

FOTOT- Modelja e famshme nuk ndalet/ Shfaqet më seksi se kurrë me bikini

Publikuar

-

Nga

Modelja e famshme Emily Ratajkowksi ka ndezur rrjetin teksa ka pozuar me rroba banjo duke treguar edhe një herë linjat e saj perfekte. Modelja ka publikuar këtë veshje që është pjesë e koleksionit më të ri të saj dhe duket tejet seksi teksa i reklamon ato. Bukuroshja duket se ka gati linjën e saj të […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Sfida më e re që po “pushton” Instagramin/ Si të ktheni jastëkun në fustan

Publikuar

-

Nga

Personazhet e njohur dhe kryesisht bloggeret kanë realizuar sfidën më të fundit të ‘Instagram-it’. Angelina Kotorri, Sarah Berisha janë disa nga bloggeret që e “përqafuan” menjëherë këtë sfidë. Të “veshësh” jastëkun e gjumit me një rrip në mes dhe çantën në krahë, është trendi më i fundit në rrjetet sociale. Me jastëkët shumëngjyrësh, gotat e […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Ideali i bukurisë po ndryshon në vitin 2020/ Kopertinat e revistave të njohura e vërtetojnë këtë

Publikuar

-

Nga

Edicioni i shkurtit i  revistës Glamour u publikua me 11 kopertina. Gratë që më parë as nuk mund të ëndërronin të futeshin në kopertinën e parë të një reviste të modës disa vjet më parë, u bënë fytyrat e reja të  Glamour. Dhe guximi i tyre, tiparet unike dhe bukuria jo-moderne tani po pushtojnë rrjetet […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: