Connect with Us

Lindja e fëmijëve, mbyllja në vetvete, sëmundja/ Dhëmbët e njeriut përmbajnë një “arkiv” të ngjarjeve jetësore

Kuriozitete

Lindja e fëmijëve, mbyllja në vetvete, sëmundja/ Dhëmbët e njeriut përmbajnë një “arkiv” të ngjarjeve jetësore

Publikuar

-

Shkencëtarët kanë zbuluar se dhëmbët tanë mund të japin një rekord të jetës njerëzore, ashtu si unazat e një peme. Zbulimi që dhëmbët tanë janë një “arkiv i jetës” mund të na lejojë të kuptojmë më mirë menopauzën, modelet e lindjes dhe rritjen e fëmijëve midis njerëzve të hershëm, sipas një punimi të ri nga një ekip studiuesish nga Universiteti i Nju Jorkut.

“Rezultatet tona sqarojnë se skeleti nuk është një organ statik, por më tepër një dinamik,” tha autori kryesor i studimit Paola Cerrito, një kandidat për doktoratë në Departamentin e Antropologjisë dhe Kolegjin e Stomatologjisë të NYU, në një njoftim për shtyp.

Cerrito i tha CNN se ekipi ishte befasuar këndshëm nga implikimet e hulumtimit të tyre, të cilat ata fillimisht kishin projektuar si një mënyrë për të hetuar modelet riprodhuese të paraardhësve të tyre në zhdukje, siç është Homo erektus.

“Ne nuk i prisnim këto rezultate,” tha ajo. I ashtuquajturi arkivi biologjik në dhëmbët tanë tregon efektin e riprodhimit, sëmundjeve sistemike dhe burgosjes në trupin tonë, thonë autorët e studimit, të cilët përqendruan studimet e tyre te cementum, një lloj indi dentar që mbulon rrënjët e dhëmbëve tanë.

Që nga momenti që një dhëmb del nga çamçakëzi, cementum fillon të formojë shtresa vjetore, të ngjashme me unazat e një peme.

“Zbulimi që detajet intime të jetës së një personi janë regjistruar në këtë ind të studiuar pak, premton të sjellë cementum drejt e në qendër të shumë debateve aktuale në lidhje me evolucionin e historisë së jetës njerëzore,” tha bashkëautori Timothy Bromage, një profesor i në Kolegjin e Stomatologjisë në NYU.

“Ashtu si unazat e pemëve, ne mund të shohim” unazat e dhëmbëve “: shtresa vazhdimisht në rritje të indeve në sipërfaqen e rrënjës dentare,” tha Cerrito në njoftimin për shtyp.

“Këto unaza janë një arkiv besnik i përvojave fiziologjike të një individi. Nga shtatzënitë dhe sëmundjet deri tek mbyllja në vetvete  dhe menopauzë që të gjithë lënë një shenjë dalluese të përhershme.” Punimi i plotë paraqitet në revistën Shkencore Shkencore.

Tjetra, Cerrito dhe ekipi po punojnë se si të dallojnë ngjarjet e jetës duke studiuar ndryshimet në nivelet e mineraleve specifike, siç është zinku dhe bakri.

Kjo do të sigurojë një pamje edhe më të detajuar të jetës së një dhëmbi.

Studiuesit po punojnë gjithashtu me skanime CT me rezolucion të lartë për të zhvilluar një metodë jo destruktive të studimit të cementum./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: