Connect with Us

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq?

1-Ndaloni dhe mendoni

Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – me email, WhatsApp, Facebook ose Twitter – ju mund t’ua përcillni shpejt atyre. Por ekspertët thonë se gjëja numër një që mund të bëni për të ndaluar dezinformimin është thjesht të ndaloni dhe të mendoni. Nëse keni dyshime, pushoni dhe kontrollojeni më tej.

2-Kontrolloni burimin tuaj

Para se ta përcillni, bëni disa pyetje themelore se nga vjen informacioni. Është një flamur i madh i kuq nëse burimi është “mik i një shoku” ose “fqinji i kolegut të tezes time”. Kohët e fundit kemi gjurmuar se si një post mashtrues nga “xhaxhai me diplomë master” u bë virale .

Disa nga detajet në post ishin të sakta, disa versione, për shembull, inkurajuan larjen e duarve për të ngadalësuar përhapjen e virusit. Por detajet e tjera ishin potencialisht të dëmshme, duke bërë pretendime të paprovuara për mënyrën e diagnostikimit të sëmundjes. “Burimet më të besueshme të informacionit mbeten organet e shëndetit publik si NHS , Organizata Botërore e Shëndetit , ose Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SH.B.A.” thotë Claire Milne, zv / redaktore e organizatës për kontrollimin e fakteve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Full Fact . Ekspertët nuk janë të pagabueshëm. Por ato janë shumë më të besueshme sesa një i afërm i largët i një të huaji në ËhatsApp. Më shumë mite koronavirus për të injoruar

Kujt i besoni këshillave shëndetësore?

3-A mund të jenë fake?

Paraqitjet mund të jenë mashtruese. Është e mundur të imponohen llogaritë zyrtare dhe autoritetet, përfshirë BBC Neës dhe qeverinë. Fotografitë e ekranit gjithashtu mund të ndryshohen për ta bërë atë të duket se informacioni ka ardhur nga një organ publik i besuar.

Kontrolloni llogaritë dhe faqet e internetit të njohura dhe të verifikuar. Nëse nuk mund t’i gjeni lehtësisht informacionet, mund të jetë një shqetësim. Dhe nëse një postim, video apo një lidhje duket e peshkut – ka të ngjarë të jetë.

Shkronjat kapitale dhe shkronjat e gabuara janë diçka që kontrolluesit e fakteve e përdorin si një tregues që një postim mund të jetë mashtrues, sipas Claire Milne nga Full Fact.

4-Nuk jeni të sigurt nëse është e vërtetë? Mos e ndaj

Mos i përcillni gjërat “vetëm në rast” ato mund të jenë të vërteta. Ju mund të bëni më shumë dëm sesa mirë. Shpesh i postojmë gjërat në vendet ku e dimë se ka ekspertë – si mjekë ose profesionistë mjekësorë. Kjo mund të jetë në rregull, por sigurohuni që jeni shumë i qartë për dyshimet tuaja. Dhe kini kujdes – ajo foto ose teksti që ndani mund të hiqet më vonë nga konteksti i saj.

5-Kontrolloni çdo fakt, individualisht

Ka një shënim zanor që ka qarkulluar në WhatsApp. Personi që flet në shënim thotë se ajo është duke përkthyer këshilla nga një “koleg i cili ka një mik” që punon në një spital. Por është një përzierje e këshillave të sakta dhe të pasakta. Kur ju dërgohen lista të gjata të këshillave, është e lehtë të besoni gjithçka në to vetëm sepse e dini me siguri se një nga këshillat (të themi, për larjen e duarve) është e vërtetë. Por nuk është gjithmonë kështu. Italia sheh përhapje të shpejtë të lajmeve të rreme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: