Connect with Us

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit me koronavirus.

Imazhet tregojnë një dëmtim të gjerë në mushkëri të një mashkulli përgjithësisht të shëndetshëm 59 vjeç me presion të lartë të gjakut, tha Mortman. Që kur sëmuret seriozisht, pacienti kërkon një ventilator për ta ndihmuar të marrë frymë, por edhe në nivelin më të lartë, nuk është e mjaftueshme. Ai gjithashtu ka nevojë për një makineri tjetër që qarkullon dhe pastaj oksigjenon gjakun e tij, tha Mortman.

“Ky nuk është një pacient imunosupresiv 70 vjeçar, 80-vjeçar, me diabet,” tha Mortman. “Përvec presionit të lartë të gjakut, ai nuk ka çështje të tjera të rëndësishme mjekësore”, është shprehur doktori.

Zonat e shënuara me të verdhë në video përfaqësojnë pjesë të infektuara dhe të përflakura të mushkërive, tha Mortman. Kur mushkëritë hasin një infeksion viral, organi do të fillojë ta mbyllë virusin. Nga skanimi, është e qartë se dëmi nuk lokalizohet në një zonë të vetme, por përkundrazi mbulon lëkundje masive të të dy mushkërive, duke treguar se sa shpejt dhe në mënyrë agresive mund të mbahet infeksioni, edhe në pacientët më të rinj. Një pacient me mushkëri të shëndetshme nuk do të kishte të verdhë në skanim, tha ai.

Pacienti mbetet në gjendje kritike në ICU. Imazhet sugjerojnë që fjalët për të përshkruar simptoma të zakonshme – kollitje dhe gulçim – nuk mund të kapin me të vërtetë ndikimin e virusit në trup.

Në disa njerëz, tha Mortman, dëmi do të jetë i pakthyeshëm – duke e bërë të domosdoshme që amerikanët t’i kushtojnë vëmendje këshillave për distancimin shoqëror dhe izolimin personal.

“Unë dua që njerëzit ta shohin këtë dhe të kuptojnë se çfarë mund të bëjë kjo,” tha Mortman. “Njerëzit duhet ta marrin këtë seriozisht.”/ CNA.al

Marre nga CNN

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: