Connect with Us

VIDEO- Si të mbani sa më larg Coronavirusin nga shtëpitë tuaja

Kuriozitete

VIDEO- Si të mbani sa më larg Coronavirusin nga shtëpitë tuaja

Publikuar

-

Coronavirus mund të qëndrojë në sipërfaqe të ndryshme më shumë se tre ditë. CDC këshillon se cdo objekt që përdoret pothuajse cdo ditë duhet të pastrohet dhe dezinfektohet.

Objekte si dorezat e derës, clesin e dritave, telefonat, tastera, tualetet, rubinetin. Per ta mbajtur sa me larg dhe te pastroni shtepine tuaj ndiqni keshilllat e meposhtme:

1-Pastroni sipërfaqet e shtëpisë.

2-Përdorni detergjentë, sapun apo ujë.

3-Dezinfektoni për të vrarë cdo lloj patogjeni.

4-Jo vetëm që largoni papastëritë por edhe vrisni cdo lloj mikrobi.

5-Sigurohuni që të përdorni të duhurin pasi jo cdo detergjent vret viruset.

6-Mund të bëni një lloj detergjenti në kushte shtëpie duke përdorur zbardhues dhe ujë që është i përshtatshëm për sipërfaqet.

7-Lani duart në mënyrën e duhur dhe rrobat.

Për më tepër mund të ndiqni videon e mëposhtme./ CNA.al

 

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: