Connect with Us

FOTOT-Evolucioni i lyerjes së flokëve dhe përdorimi i ngjyrave të ndezura

Fashion

FOTOT-Evolucioni i lyerjes së flokëve dhe përdorimi i ngjyrave të ndezura

Publikuar

-

Për shekuj me radhë, boja e flokëve ka qenë thelbësore për të ndihmuar njerëzit të portretizojnë një imazh të caktuar për tu përshtatur me standardet e bukurisë së ditës ose për t’i zhdukur ato në mënyrë dramatike.

Në Mesjetë në Evropë, lyerja e flokëve filloi të zhvendosej në një zakon kryesisht femëror.

Ngjyrat e kuqe, ishte një përzierje e shafranit dhe pluhurit të squfurit e cila mund të shkaktonte hundë dhe dhimbje koke, u popullarizua gjatë sundimit të shekullit të 16-të të Elizabeth I të Anglisë.

Ndërsa shumica e ngjyrave të flokëve ishin të përbërë nga bimë dhe produkte shtazorë, evolucioni i praktikës gjithashtu pa përdorimin e metodave të rrezikshme, madje edhe vdekjeprurëse për të ndryshuar ngjyrën e flokëve:për ta errësuar ose për ta ndezur atë përdornin acid sufurik. Në 1907, një kimist i ri francez i quajtur Eugene Schueller përdori para-fenilenaminë (PPD), një kimikat i zbuluar në shekullin e kaluar, për ngjyrën e parë sintetike në botë, të cilën ai e quajti “Oréal”.

Dy vjet më vonë, Schueller themeloi biznesin e tij, kompaninë Franceze të Harmless Hair Dye – një emër që synonte të lehtësonte frikën e njerëzve për të përdorur ngjyrën e flokëve. Në vitin 1909, ai vendosi ta ndryshojë atë në diçka pak snappier: L’Oréal.

Por ngjyrosja nuk është më vetëm për pamjen natyrale. Dip ngjyra dhe ngjyrosjet e ylberit që përfshijnë trëndafili, bruz dhe violet janë bërë modë për gratë e reja në të gjithë botën dhe, në një farë mase, burrat (siç janë të famshmit Jared Leto dhe Zayn Malik). Hije të ndritshme gjithashtu filluan të shfaqen në flokët e sqetullave, veçanërisht nga Miley Cyrus.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

FOTOT- Modelja e famshme nuk ndalet/ Shfaqet më seksi se kurrë me bikini

Publikuar

-

Nga

Modelja e famshme Emily Ratajkowksi ka ndezur rrjetin teksa ka pozuar me rroba banjo duke treguar edhe një herë linjat e saj perfekte. Modelja ka publikuar këtë veshje që është pjesë e koleksionit më të ri të saj dhe duket tejet seksi teksa i reklamon ato. Bukuroshja duket se ka gati linjën e saj të […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Sfida më e re që po “pushton” Instagramin/ Si të ktheni jastëkun në fustan

Publikuar

-

Nga

Personazhet e njohur dhe kryesisht bloggeret kanë realizuar sfidën më të fundit të ‘Instagram-it’. Angelina Kotorri, Sarah Berisha janë disa nga bloggeret që e “përqafuan” menjëherë këtë sfidë. Të “veshësh” jastëkun e gjumit me një rrip në mes dhe çantën në krahë, është trendi më i fundit në rrjetet sociale. Me jastëkët shumëngjyrësh, gotat e […]

LEXO TE PLOTE

Fashion

Ideali i bukurisë po ndryshon në vitin 2020/ Kopertinat e revistave të njohura e vërtetojnë këtë

Publikuar

-

Nga

Edicioni i shkurtit i  revistës Glamour u publikua me 11 kopertina. Gratë që më parë as nuk mund të ëndërronin të futeshin në kopertinën e parë të një reviste të modës disa vjet më parë, u bënë fytyrat e reja të  Glamour. Dhe guximi i tyre, tiparet unike dhe bukuria jo-moderne tani po pushtojnë rrjetet […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: