Connect with Us

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një prej tyre.

Megjithatë, ajo që hani është vetëm një faktor. Të qenit aktiv fizikisht, të meditosh dhe të menaxhosh stresin, dhe të kesh ndihmë adekuate të gjumit. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar pse këto këshilla rritin imunitetin tuaj dhe si mund të përfitoni to.

Gjeni kohë për palestër

Angazhimi në aktivitet të rregullt fizik është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në menaxhimin e stresit dhe forcimin e sistemit tuaj imunitar. Në fakt, studimi tregon se “individë të aftë” – të përkufizuar si ata që marrin pjesë në aktivitet të rregullt fizik – kanë një incidencë më të ulët të infeksionit në krahasim me individë joaktivë dhe sedentarë. Për më tepër, të qenit aktiv fizikisht mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve kronike që mund të dobësojnë më tej sistemin tuaj imunitar, përfshirë sëmundjet kardiovaskulare, diabeti dhe mbipesha.

Meditoni

Nëse nuk e keni provuar ndërmjetësimin, tani mund të jetë një kohë e mirë për të filluar. Një përmbledhje e kohëve të fundit që përfshin 20 prova të kontrolluara të rastit, përfshirë më shumë se 1.600 njerëz sugjeroi që meditimi mund të ndihmojë që sistemi ynë imunitar të funksionojë në mënyrë optimale.

Një rrethanë stresuese si ajo që ne po përjetojmë tani mund të ndikojë negativisht në sistemin imunitar, por “një praktikë e vazhdueshme meditimi mund të na ndihmojë të reagojmë më mirë ndaj situatave stresuese”, shpjegoi Ellie Burroës Gluck, një mësuese e meditimit Vedic dhe bashkëthemeluese dhe CEO e MNDFL , një studio meditimi në Neë York City që gjithashtu ofron praktika të drejtpërdrejta, në shtëpi me ekspertë të meditimit në MNDFL TV .

Menaxhoni stresin

Hulumtimet që datojnë mbi 25 vjet kanë zbuluar se stresi psikologjik rrit ndjeshmërinë ndaj sëmundjes (PDF) . Stresi i zgjatur ose kronik mund të ndikojë negativisht në sistemin imunitar duke zvogëluar aftësinë e trupit për t’u mbrojtur kundër viruseve dhe baktereve, shpjegoi Allison Forti , këshilltar i licencuar i shëndetit mendor dhe drejtori i asociuar i Programit Master Online në Këshillimin në Universitetin Ëake Forest .

Për më tepër, kur jeni nën stres, nuk është e pazakontë që njerëzit të përfshihen në strategji të përballimit, siç janë pirja e tepruar e alkoolit, pirja e duhanit, ngrënia e një diete të dobët ose mos gjumi i mjaftueshëm, gjë që gjithashtu mund të ndikojë negativisht në sistemin imunitar, shtoi Forti.

Gjumi

Për ta mbajtur sistemin tuaj imunitar të fortë, NSF këshillon të bëni shtatë deri tetë orë gjumë çdo natë. Sipas NSF, duke marrë një sy gjumë që nuk janë më shumë se 30 minuta secila – një në mëngjes dhe një pasdite – është tregues se ndihmon në uljen e stresit dhe kompenson efektet negative që privimi i gjumit ka në sistemin imunitar. Nëse kjo nuk është realiste, një Catnap 20-minutësh gjatë një pushimi dreke ose para darkës mund të ndihmojë gjithashtu./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: